Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.
View RSS Feed

Byaras

iPhone Onlar İçin Sadece İş!

Rate this Entry
by , 24.Şubat.2012 at 19:19 (1999 Görüntüleme)
ByaraS®™ Nickli Üyeden Alıntı
Eklenti 3256


Apple'ın iPhone telefonlarını üreten Çin'deki Foxconn fabrikalarında çalışan işçilerin, ürettikleri telefonu satın alabilmek için yiyip içmeden yaklaşık altı ay para biriktirmesi gerekiyor.

ABC televizyonu, elektronik üreticisi Foxconn’un fabrikalarında çalışan ve Apple, Amazon ve diğer markalar için sayısız elektronik cihazı bir araya getiren işçilerin gelirlerine yönelik bir araştırma yaptı. Araştırma, 2011 yılında dünyada 93 milyon satan iPhone’lardan bir tane alabilmek için, Foxconn işçilerinin hiçbir harcama yapmadan altı ay boyunca para biriktirmeleri gerektiğini ortaya koydu.

Uluslararası basının ağır baskısına maruz kalan Foxconn fabrikaları, bu ayın başında bağımsız kuruluşlarca denetime tabi tutuldu. Denetimden önce, yeni işe başlayan bir işçinin aylık maaşı sadece 214 dolardı. Bu rakam, bugün 290 dolara çıkmış durumda.

Çin'de 16 GB iPhone 4S'in fiyatı 200 dolar. İşçiler, 290 doların gelir vergisine verilen kısmı dışında, en önemli miktarı fabrikalarda kendilerine verilen oda ve yemek ücretine harcıyor. Bu miktar yaklaşık 72 dolar. Geride kalan 200 dolar civarındaki paranın büyük kısmı, çoğu kırsal alanda yaşayan ailelere gönderiliyor ve temel ihtiyaçlara harcanıyor.

iPHONE ALMAK İSTERLERSE


Foxconn fabrikalarında çalışan bir işçinin bir iPhone alması, ailesine maaşından hiçbir katkıda bulunmayıp temel ihtiyaçlarından olabildiğince kısarak yaklaşık altı ay para biriktirmesini gerektiriyor. Ancak bu sefer telefon faturası için ödeyecek para kalmıyor.

Ancak tek sorun bu değil. Bir Foxconn işçisinin iPhone almak için tasarrufa gitmesi, dünyanın enzengin şehirlerinde çalışan işçilerin en ufak temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaması demek. Tayvan merkezli Foxconn’un en büyük tesislerinden biri, Hong Kong’dan bir nehirle ayrılan Şenzen’de bulunuyor. Dünyanın en pahalı kentlerinden biri olan Şenzen’de, cebinde iPhone faturası bulunan bir işçinin büfeden selpak alabilmesi bile çok zor. Öyle ki, Foxconn çalışanları hapsoldukları fabrikalardan dışarı çıkamıyor, tüm ihtiyaçlarını burada karşılamak zorunda kalıyor.

Tüm bu faktörlere rağmen, Foxconn’un çok düşük ücret karşılığında uzun saatler çalışmayı zorunlu kılan işine başvurular sona ermiyor, her iş ilanına binler başvuruyor. Foxconn fabrikaları, Çin’in çok zengin olan doğu yakasıyla, fakir iç kesimlerinde yaşayan insanlar arasındaki farklıgözler önüne sermeye devam ediyor.

Etiketler: hiçbiri Etiketleri Düzenle
Katagoriler
Kategorisiz

Yorumlar

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL:
Simcity Buildit Hile Apk indir