Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.
 • Telefon Dolandıcılığına Son


  BTK'dan, kontör dolandırıcılarına ve telefon sapıklarına darbe vuracak önemli bir karar

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), parça kontör dolandırıcılarına ve telefon sapıklarına darbe vuracak önemli bir karar aldı.
  Arayan hatla ilgili eksik, yanlış ya da hatalı bilgi adli soruşturmalar kapsamındaki "telefon takibi"ni zorlaştırdığı gibi telefon sapıkları ve kontör dolandırıcılarının da tespit edilmesini engelliyordu.
  Sorunun büyümesi üzerine bu konuya el atan BTK, bir süre önce aldığı bir kararla "arayan hat bilgisi"nin; boş, eksik, yanlış veya yanıltıcı bir biçimde (başta acil yardım çağrı hizmetleri ile güvenlik güçlerine tahsisli kısa numaralar ile bir başka aboneye tahsisli numaralar olmak üzere) oluşturulamayacağını hükme bağladı.
  Operatörler Yükümlü
  Habertürk Ekonomi Servisinin haberine göre Kurum, operatörleri bu konuda her türlü önlemi almakla yükümlü kıldı.
  BTK’dan bir yetkili, kararın bir boyutunun güvenlik diğer boyutunun da ’112 acil yardım’, ’155 polis imdat’ gibi servisleri de doğrudan ilgilendirdiğini belirterek, "Herhangi bir kişi, bu servisleri arıyor. Arayan hat bilgisi doğru olarak yansıtılmadıysa, ilgili servislerin bu kişiye ulaşması mümkün olmuyor" dedi.
  BTK yetkilileri, "Bazı dolandırıcılar, teknolojinin sağladığı olanakla sanki 155’ten polisten arıyor gibi herhangi bir numarayı arıyor. Bir telefon numarası verip, oraya kontör yüklemesini istiyordu. Yeni kararla bunun önüne geçilecek. Böyle bir hattan sizi rahatsız ettiklerinde numara yanlış veya eksik olduğu zaman adli işlem yürüyemiyordu. Karar, bu sorunun da aşılmasına yardımcı olacak" dedi.
 • Google sponsor

 • GsmkoliK Fan Club