Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.
 • Boş yolda kırmızı ışıkta beklemeye son
  Adana'da bir grup meslek lisesi öğrencisinin geliştirdiği Akıllı Trafik Lambası projesi ile yolun boş olmasına rağmen araçların kırmızı ışıkta beklemesi sorununa çözüm bulundu.

  Proje ile ana ve tali yollarda araçların ışıklarda boş yere beklemesinin önüne geçiliyor.

  Nurten Yetimoğlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü 11. sınıf öğrencileri Hasan Girgin ve Yunus Yıldırım, yaptıkları projeyi Adana'da açılan Mesleki Teknik Eğitim Fuarı'nda sergiliyor.
  Trafikteki önemli bir soruna çözüm getirdiklerini aktaran öğrenciler, bazı yerlerde tali yolda yeşil yanmasına rağmen tali yolda hiçbir aracın bulunmadığını ve anayoldaki araçların da boş yere bekletildiğini söylediler.
  Kendi projelerinin bunu engellemeye yönelik olduğunu aktaran öğrenciler, "Projemizde tali yoldaki ışıklı kavşağın biraz gerisine butonlar yerleştirdik. Bu butonlar sayesinde tali yoldaaraç olup olmadığını anlayabileceğiz. Tali yolda eğer araç yoksa geçiş hakkı ana yola verilecek. Fakat tali yola bir araç geldiği takdirde belirlediğimiz süre sonrasında geçiş hakkı yeniden tali yola verileceği gibi belirli bir süre sonra da bu hak tekrar ana yola verilecek." dediler.
  Projenin koordinatörü ve Elektronik Bölümü Öğretmeni Kenan Mart ise 24 saat boyunca uygulanabilmesine imkan sağlayan projenin maliyetinin de çok az olduğunu ve her birdüzenek için sadece 500 TL'lik kaynağa ihtiyaç duyulduğunu aktardı.


  AKILLI OTOPARK
  Öğrencileriyle hazırladığı 'Akıllı Otopark' projesiyle de otoparkta boş yer arama sorununa son verdiklerini aktaran Mart, otopark projelerini şöyle anlattı: "Her park yerinin altına birer sensor koyduk. Araçlar buraya park ettiklerinde otoparkın girişinde bulunan tabloda oranın dolu olduğu gösterilecek. Boş araç yerleri de otopark girişindeki tabloda belli olacak. Dolayısıyla vatandaş geldiğinde otopark içinde aracına yer arama zahmetinden kurtulacak ve tabloda görülen boş alana aracını park edecek. Boş yer yoksa boşuna otopark içinde dolaşmayacak."


  Mart, Akıllı Otopark projesiyle yakıttan ve zamandan tasarruf yapılmasının yanında doğanın da daha az kirleneceğini sözlerine ekledi.

  This article was originally published in forum thread: Boş yolda kırmızı ışıkta beklemeye son started by MaDMacH View original post
 • Google sponsor

 • GsmkoliK Fan Club

Clash of Clans hile apk indir