5 İpucuyla, Bilgisayarınızın Hızına Hız Katın! (1 Viewer)

d4rkpi0n

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgisayarınız yazılım yükledikçe yavaşlamaya başladı ve format atmadan bilgisayarınızdaki bu yavaşlamanın önüne geçmek istiyorsanız, bu haberimiz üzerinde sizlere sunacağımız ince ayarlar ve gerekili işlemler ile birlikte bunu sağlayabilirsiniz. Eğer sizde bilgisayarınızda yavaşlama sorunu yaşıyor ve bu sorunun üstesinden format atmadan nasıl gelemeyeceğinizi bilemiyorsanız, haberimizin devamındaki sayfalama sistemine ulaşınız.

( Çileden çıkmaya, gerek yok! )

[BREAK=Gereksiz Yazılımları Kaldırmak]

Bilgisayarın yavaşlamasına en çok sebep olan etmenlerden biri, bilgisayarınızda gereksiz şekilde yer kaplayan ve bulunan yazılımlar olduğunu hatırlatalım. Aynı anda birden fazla uygulamanın açık olması veya çalışmasıyla birlikte, RAM üst seviyede çalıştığı için sorunlar ile sizleri karşı karşıya bırakır ve bilgisayarınızın gittikçe yavaşlamasına sebep olur.

( Gereksiz yazılımları kaldırmak gerek! )

Bu sorunun önüne geçmek için; ya ek bir ön bellek veya sabit diski sadece yazılım ve işletim sistemi yönetimine bırakmanız gerekirken, dilerseniz Denetim Masası – Program Ekle ve Kaldır yolunu izleyerek, kullanmadığınız ve bilgisayarınızda gereksiz olarak gördüğünüz uygulamaları kaldırmanız gerekiyor.

[BREAK=Başlangıç Yazılımları]

Bilgisayarınızın açılışından itibaren karşınıza çıkan; Messenger, Ares vb. uygulamalarda sizlere yük oluyor ve alt yapıda çalıştığı için ayrıca diğer işlemlerinizi de yavaşlatıyordur. Bu sebebiyetin önüne geçmek isteyenler, Denetim Masası – Programlar – Başlangıç Programlarını Değiştir seçeneğine tıklayarak bu uygulamaların çalışımını durdurabilir ve gereksiz olarak altta çalışan yazılımların önüne geçmiş olur.

( Başlangıç yazılımları, performansı düşürür! )

[BREAK=Eklentiler]

Uygulamalardan daha çok ön belleğinizi yazılımlar üzerindeki eklentilerin kullandığını hatırlatmakta fayda var. Firefox, Google Chrome ve PhotoShop gibi yazılımlar üzerinde bulunan eklentiler, yazılımın ön bellekteki yüküne ağırlık bindirerek sisteminizin yüküne yük bindirir. Bu yüzden uygulamalarda kullanmadığınız eklentileri sisteminizden kaldırmanızı ve gereksiz eklentileri yüklememenizi öneririz.

( Eklentilere, dikkat! )

İnternet Explorer: Eklentileri kaldırmak için Internet Explorer altında Araçlar, Eklentileri Yönet bölümüne gelip ihtiyacınız olmayanları devre dışı bırakmanız yeterlidir.

Firefox:
Araçlar, Eklentiler altından Eklentiler bölümünde etkisizleştir ya da kaldır seçeneklerini kullanabilirsiniz.

[BREAK=Windows [COLOR=#FF0000]Hizmetlerini
Sonlandırın]

Windows’ın başlangıç anında sizlere sunduğu birçok hizmet bulunmaktadır. Bu hizmetleri kaldırmak isteyenlerin, Denetim Masası – Programlar – Başlangıç Programlarını Değiştir seçeneğine tıklamaları gerekir. Hangi hizmetin ne işe yaradığını görmek ve bilgisayarımı hızlandırayım derken işletim sisteminizin çalışmasını engellemek istemeyenler; Başlat – Çalıştır seçeneklerine tıklayıp, services.msc yazıp bilgisayarın başlangıç yazılımlarının üstlendiği görevleri öğrenebilir.

( Windows Hizmetleri, çileden çıkartabilir! )

[BREAK=Gereksiz Hiçbir Şey Kalmasın!]

Sisteminiz üzerinde gereksiz hiçbir yazılımın kalmasını istemiyorsanız, yapacağınız tek işlev Windows’un temizlik aracını Başlat konumuna, cleanmgr.exe yazarak çalıştırmanız olacak. Daha sonra sizlerin karşısına temizlemek istediğiniz sabit diski seçmeniz ve ardından temizlemek istediğiniz dosya türlerini seçmeniz istenecek. Bu sayede bütün gereksiz ve istediğiniz dosyaları toplu bir şekilde silmenize olanak sağlanacak.

[/COLOR]