Amerikalılar Symbian'ı anlamıyor (1 Viewer)

d4rkpi0n

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kayıtlı Kullanıcı

Symbian kullanan Nokia Surge

Nokia dünyada cep telefonukonusunda çok önemli bir yer tutuyor. Hatta bir zamanlar,özellikle ülkemizde cep telefonları yeni yeniyaygınlaşırken Ericsson ileNokia dışında pek fazla birseçenek olmadığını da okuyucularımız dahatırlayacaktır. Bu köklü firmadünya çapında önemini korusa da Amerika'da hedeflerineulaşabilmiş değil.

2009 yılında, dünya çapında 92 milyon Symbian işletim sistemi kullanan akıllı telefon satılması bekleniyor. Bu pazarın yüzde 46'sınatekabül ediyor. Sorun şu ki Amerika'daki Symbian tabanlı akıllı telefonsatışı sadece 500.000 adet. Bu da Nokia'nın toplam satışınınsadece yüzde 1'ine denk geliyor. Avrupa ve Asya'daki başarısıyla kıyaslanınca Amerika pazarı Nokia için ciddi bir sorun ve ölü noktaoluşturuyor. Üstelik Blackberry, iPhone, Palm ve Google'ın yeniAndroid işletim sistemini kullanan rakipler de durmadan birbirinden sağlam ürünler çıkartıyor.

Amerika'daki marka bilinirliği de satışları gibi çok düşük kalan Nokia, Symbian'ı ve ismini duyurmak için yoğun bir çalışmaya başladı. Akıllı telefonlarının işlevlerinin çok daha kolay kullanılabilmesi için Amerikalılara özel arayüz tasarımı üzerinde çalışıyor. İşi hızlı tutmak için de basit değişiklikleri biriktirmeden hemen uygulamaya koymaya başladı.

Finlandiyalı cep telefonu devi Amerika'da yaşadığı sorunları çözmekiçin uzun vadeli planlar yapıyor. Özellikle de Symbian işletim sistemini Amerikalılara daha uygun hale getirmeye çalışıyor. Diğer çalışması iseservis sağlayıcılar üzerinden belirli modellerini geniş kitlelere tanıtmak ve ulaştırmak. Bunun detaylarına daha sonra geleceğiz.