Android Bilgi Rehberim - Clone Cihaz Nedir? (1 Viewer)

Zenlty

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Yasaklı
u rehberi önceden bu forum üzerinde 4 part halinde açmıştım. Rehberi düzenleyip tek part haline getirdim. 2020 itibari ile güncel cihazlarda geçerlidir.
Öncelikle bu metni okumadan önce dikkat etmeniz gereken hususlara değinelim istiyorum.
Burada anlatılan bilgi %100 kesin olgular olmamakla birlikte doğabilecek herhangi bir sorundan kodexen.com ve yazarları mesul değildir.

Bilmeniz gereken bazı terimler:

Clone = Kopya
Base = Örnek – Taban
Custom = Özelleştirilmiş
Recovery = Kurtarma
Source = Kaynak
Code = Kod
Kernel = Çekirdek
TWRP = Custom Recovery

Clone Cihaz Nedir ?

Clone cihazlar, birbirisinin neredeyse aynısı olan cihazlardır. Bu cihazların markasının farklı olmasının dışında RAM veya ROM bilgisi ufak farklılıklar gösterebilir. Bir cihaz 2GB RAM ile 16GB ROM bulundururken kopya cihazı 3GB RAM ile 32GB ROM bulundurabilir.

Clone Cihazlarda Farklılıklar Nelerdir ?

RAM , ROM, Batarya ve anakart üzerine takılan bileşenlerin bazıları farklılık gösterebilir. Bu durumda yine de clone sayılabilirler.

Clone Cihaz Örnekleri

• Casper VIA M1
  • Wiko Fever 4G
  • Wiko Fever SE
  • QMobile Noir Z10
  • Blu Life One X 2016
  • Micromax Canvas E481
  • My Phone My 36
Bu cihazın clone sayısı o kadar fazla oldu ki artık Global bir isim ile tanınıyor. (l5460)

Cihazların ortak olan ve olmayan özelliklerini şöyle listeledim. Bir cihazda Pil değişikliği söz konusu iken bazı cihazlarda 16-32GB ROM farkı gördüm.

Clone Cihaz Avantajı Nedir ?

Yukardaki cihazlardan birisini almış olduğunuzu varsayıyorum. Bu cihaz, üreticisinin desteği pek olmayan bir cihaz olsun. Bulunduğunuz ülkede parçası nadir , pahalı ve hiç olmayabilir. Clone cihazların parçaları birbirlerine uyduğundan en uygun veya sizin tercihinize en uygun olanı alabilirsiniz. Clone cihazların aksesuarları da birbirlerine uyacağından diğer markanın aksesuarlarını kullanabilirsiniz.

Benim ilgilendiğim kısım ise yazılım. Clone cihazların yazılımları birbirlerine uyduğundan dolayı elinizde şu alternatifler oluşuyor :
- Cihazınıza alternatif bir stock rom yükleyebilirsiniz.

[HIDEREPLY][HIDETHANKS]
Kod:
[*]Üreticiniz stock rom vermedi ise clone cihazın stock romunu kullanarak çöken cihazı ayağa kaldırabilirsiniz.
[*]Farklı bir rom deneyimine sahip olabilirsiniz.
[*]Belki diğer üreticiler daha yüksek güvenlikli ve yüksek android sürümüne sahip yazılım paylaşmış olabilirler. Bu durumda daha güncel kalırsınız.
[*]Bazı cihazların kopyaları eğer AndroidONE programı içerisinde ise kesintisiniz 2 yıl boyunca cihazınıza güncelleme desteği sunabilirsiniz.
[*]Diğer kopya cihazlar genelde yurt dışında olduğundan, tanınan bir cihaz ise geliştirici sayısı fazla olacaktır bu durumda custom rom desteğine sahip olursunuz.
[*]Cihazınız üzerinde yapacağınız projeler diğer cihazlarda da çalışacağından portföyünüzü genişletmiş olursunuz.
[*]Üretici firmanız cihazın kaynak kodlarını paylaşmamış ise clone cihazların üretici firması paylaşmış olabilir bu durumda bir kaynak koda sahip olursunuz.
[*]Diğer cihazların farklı renk seçenekleri bulunabilir, değerlendirebilirsiniz.
[*]Eğer cihazınızdan memnun kalmış ve ileriki yıllarda kullanmayı hedefliyorsanız üretim tarihi en yeni olan clone cihazı seçebilirsiniz.
[*]Teknik bir arızada diğer üretici firmalarla iletişim kurarak birden fazla görüş alabilirsiniz.
[/HIDETHANKS][/HIDEREPLY]
Lütfen Dikkat!

Bazı durumlarda üreticiler anakart üzerinde ciddi değişiklikler yapabilir bu durumda cihazınız yalnızca dış görünüş olarak clone gözükebilir. Lütfen cihazlar üzerinden işlem yapmadan önce clone olup olmadığını iyice araştırın. Cihazınızın hasar aldığı durumda yalnızca kullanıcı sorumlu olacaktır. Garanti bu durumu karşılamaz, GSMKOLİK sorumluluk kabul etmez!

YuSuF02

Kılıç kınından çıkmadıkça it sürüsü dağılmaz.
Onursal Yönetici
GSM Expert
Usta Üye
Kayıtlı Kullanıcı
eline sağlık abi