android kullanım bilgileri (1 Viewer)

Sinay57

Usta Üye
Genel Moderatör
Usta Üye
Samsung Galaxy Ace telefonumu 2 gün önce aldım. İçerisinde google android işletim sistemi mevcut durumda geldi. Şimdi ise telefon kullanımına ilişkin başımdan geçenleri sizlerle paylaşacağım.
mp3 dosyalarınızı android telefonlarınızda zil sesi yapmak için

Bunun için herhangi bir uygulamaya gerek yok sadece android ile birlikte gelen müzik yazılımında şarkı listesinde zil sesi olmasını istediğiniz şarkıyı basılı tuttuğunuzda açılan menüden zil sesi olarak ayarla demeniz yeterli oluyor.
Telefonun root durumuna getirilmesi işlemi

Çok korktuğum bir o kadarda çekindiğim işlemleri kolayca yaptım şimdisinde sırayla anlatacağım. İlk olarak cihazımızı usb kablo yoluyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ben şahsen windows 7 kullanıyorum ve otomatik olarak sürücüler yüklendi. Şimdisinde ise aşağıda verdiğim eklentilerden SuperOneClick uygulamasını çalıştıralım. Telefonumuzu gördüğünde öncelikle Root sonrasında Allow non market appsbutonlarına tıklayalım.
Telefonumuz açıldığında normal şartlar altında root olmuş olacaktır fakat ben işimi sağlama almak için birde z4root uygulaması ile root yaptım bunuda şu şekilde yapıyoruz. android-sdk_r07-windows.zip klasörünün içeriğini c: sürüsünde sdk adında bir klasör oluşturup içerisinde koyuyoruz. Telefonumuz bağlı durumdayken Çalıştır ekranına cmd yazıp komut ekranını açıyoruz ve cd :\sdk\tools yazarak sdk içindeki tools içine düşüyoruz. Kuracağımız uygulamaların .apk dosyalarını bu klasörüde tutarsak kurma işlemlerimiz kolaylaşacaktır.

İlk olarak telefonumuzun bağlı olup olmadığını görelim. adb devices yazdığımızda karşımıza telefonumuzun seri numarası geliyorsa telefonumuz bağlı demektir. Kuracağımız uygulamalrı tools klasörüne koyalım ve ilk olarak z4root programını kuralım. adb install z4root.1.3.0.apk diyerek kurulumu yapalım sonrasında telefonumuzdan z4root programını açalım re-root butonuna tıklayalım. Telefonumuz an itibariyle root olmuş durumdadır. Telefonumuza market dosyalarını kurmadan önce system dizinine okuma/yazma yetkisi vermemiz gerekiyor. Yukarıda z4root programını kurduğumuz gibi Root Explorer ve MountSystemDir programlarını kuruyoruz. İlk olarak kurulan MountSystemDir programını açarak Mount r/w butonuna tıklıyoruz ve bekliyoruz. daha sonrasında Root Explorer programını açıyoruz öncesinde system sonrasında system içindeki app klasörleri üzerinde basılı tutarak permissions ayarlarını aşağıdaki gibi yapıyoruz.
Görüldüğü gibi tüm yetkileri verdik. Şu durumda market kullanımını yapmamamız için sebep kalmadı. Şimdi de market kullanımına geçelim. Market apk dosyasının sağlam olarak çalışması için system/app altında olması gerekmekte. Bu yüzden aşağıdaki komut ile dosyamızınsystem/app altına göndererek telefonumuzdan orada kurulum yapıyoruz. adb push com.android.vending.v2.3.4.apk /system/app

Şimdi ise türkiyeden market kullanmak için market enabler kurmamız lazım onuda şu şekilde kuruyoruz. adb install MarketEnabler_v3.0.8.apk kurduğumuz programı çalıştırıp t-mobiile üzerinde basılı tutup fake this provider now butonuna tıklıyoruz.
Sonrasında markette yer alan paralı uygulamalar için market acces prgramını şu şekilde kuruyoruz. adb install Mru.org.amip.MarketAccess.apk sonrasında programı çalıştırıp t-mobile üzerinde bekletip yes tuşuna basarak emule ediyoruz. Şu durumda markete girmemiz gerekiyor aşağıdaki gibi.
Zamanla kurcalayarak daha çok şey öğrenebilirsiniz.