Android OS Nedir? ( İnceleme ve Tanıtım ) (1 Viewer)

d4rkpi0n

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
2005 yılının Temmuz ayında başlangıç verilerek başlatılan çalışma ardından, Open Handset Alliance ve Google isimli iki farklı şirket tarafından kodlanılan Android OS işletim sistemi, eksikleri ve geniş tarihi ile ilgili bilgileri bu haberimizle bir çatı altında toparladık. Son günlerin en çok tercih edilen akıllı cep telefonu platformu olarak karşımıza çıkan Android OS’un, geleceğimizdeki en başarılı mobil işletim sistemi platformu olması gerektiğini de hatırlatmamızda fayda var.

( Geleceğimizin platformu, Android! )

[BREAK=Genel Bilgi]
Google ve Open Handset Allience tarafından açık olarak kodlanan Linux İşletim Sistemli tabanlı mobil platform Android, 2007 yılında duyuruldu ve sonrasında 2008 yılında mobil cihazlarda boy göstermeye başladı. Telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimini 34 adet farklı donanım, yazılım ve telekom şirketi, büyük bir başarı olarak tanımlayarak Android OS’a destek sunuyor. Açık kaynak kodu ile birlikte kullanıcılar tarafından geliştirilebilen işletim sistemi için uygulama yazmak ise oldukça kolay.

( Yeşil devin, şanlı tarihi )

[BREAK=Tarih]
2005 yılında satın alınan Android Inc firması, Google’ın hesabına geçmesi ile birlikte kaderi değişti. Yapılan reklam kampanyalarının ardından, yayınlanan yeni sürümler ile birlikte Google’ı Andy Rubin (Danger'in kurucusu), Rich Miner (WildFire'ın kurucusu), Nick Sears ve Chris White (WebTV'de çalışan ilk mühendislerden biri) geliştirdi. Ancak daha önceki sürümü gibi başarı sağlayamaması beklenen Android, geliştiricilerinin kariyer gücü ile birlikte bambaşka bir boyuta sıçradı.

( Yeşil devin, şanlı tarihi )

Geliştirilebilir işletim sistemi olan Android OS; taşınabilir bilgisayarlar, internet tabletleri ve mobil cihazları baz alarak gittikçe gelişmeye başladı. Raporlara göre Google çoktan donanım serilerini, yazılım partnerlerini ve taşınabilir cihazlarda çeşitli derecelerde birlikte çalışacağı sinyalini vermişti.

[BREAK=Geliştirme]
OHA’nın 12 Kasım 2007 tarihinde yayınladığı ön izlemeler ile birlikte netlik kazanan platformun görselleri; geliştirici vehata giderici, kütüphane setleri, aygıt emülasyonu, dökümantasyon, örnek tasarılar, eğitim, SSS ve daha fazlasını içermekteydi. Platform yayınlamadan önce yayınlanan Android-SDK uygulaması ile birlikte geliştirilmeye başlanan platformun geliştirici yazılımı için gereklilik ise şöyle;

• Java Development Kit,
• Apache Ant,
• Python 2.2 veya yüksek versiyonu,
• Eclipse 3.2 veya yüksek versiyonu,

( Geliştiricilerine önem veren platform, Android! )

[BREAK=Özellikleri]
Medya Destekleri: MPEG-4, H.264, MP3, ve AAC, AMR, JPEG, PNG, GIF gibi ses/video formatlarını desteklemektedir.
Mesajlaşma: E-Posta, SMS ve MMS üzerinden aktarım sağlayabilir.
Web Tarayıcı: Firmanın kendi geliştirdiği, WebKit isimli mobil tarayıcıyı içerir.
Depolama: Bilgi depolanması için SQLite ile yapılandırılmış.
Handset: VGA, 2D grafik arşivler, OpenGL ES 1.0 tabanlı 3D Grafik arşivlerine ve geleneksel telefon çıkışlarına uyumludur.
Diğer Donanımlar: Anti-Titremeli video ve fotoğraf kameraları, çoklu dokunmatik desteği, GPS alıcısı, pusula desteği ve accelerometre gibi donanımları da içerir.

( Açık kaynak kod akımı başlatan platform, Android! )

[BREAK=Aldığı Eleştiriler]
Kullanıcılar tarafından daha şık ve daha işleyişli bir arayüzüne sahip olması beklenilen Android OS işletim sistemi, tam olarak bedava olmadığı için birçok kişi tarafından eleştirilir. İşletim sisteminin farklı ve bazı bölümleri hala ücretli olup, patentle korunduğu için değiştirilmemektedir. Bununda geliştiricilerin canını epeyi sıktığını hatırlatmakta fayda var.