Blackberry Hakkında En Çok Sorulanlar ve Cevapları.. (1 Viewer)

soyalp

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
BlackBerry nizde problem olduğunda yapmanız gereken ilk şey
BlackBerry’min pili çabuk bitiyor?
BlackBerry BOLD modelinde pil fazla ısınıyor?
Cihazımdaki tüm bilgileri nasıl silebilirim ?
Bir çağrı veya sms aldığımda Caller ID veya arayan kişinin ismi ekranda belirmiyor
RIM den tuhaf emailler alıyorum?
Maillerimin bazıları geliyor bazıları gelmiyor?
Servis Kitaplarını tekrar nasıl yollarım?
BlackBerry’mi nasıl resetlerim?
SIM kontaklarımı adres defterine nasıl ekleyebilirim?
BlackBerry imdeki hafızada nasıl yer açarım
“Sent From BlackBerry” – “Bu mesaj BlackBerry den gönderilmiştir” ibaresini nasıl kaldırırım?
BlackBerry mdeki birden fazla email adresim var. Bir tanesini default email adresi olarak nasıl değiştiririm?
Tüm bilgilerimi nasıl silerim?
II) Uygulamalar ve işletim sistemi Sıkça Sorulan Sorular
Neden cihaz yazılımını Upgrade etmeliyim ?
Cihazımda bulunan bir uygulamayı nasıl silerim
Cihazımda işletim sistemi upgrade işlemini nasıl yapacağım?
Cihazımdaki işletim sistemini bir alt versiyona nasıl düşürürüm?
Bilgisayarımda Desktop Manager bulunmamakta. Bu durumda upgrade yapabilirmiyim?
Word ve Powerpoint dosyalarını kaydedebilirmiyim? Değişiklik yapabilirmiyim?
Tek seferde adres defteri ve takvim kayıtlarımı nasıl silerim?
Application Loader Hatası (No additional applications designed for your device) ?
Navigasyon uygulaması kullanabilirmiyim?
III)WIFI Sıkça Sorulan Sorular
BlackBerry Data planım olmadan push emaillerini alabilirmiyim?
BlackBerry Data planım olmadan gmail emaillerini alabilirmiyim?
BlackBerry MAC adresimi nereden bulabilirim?
Wifi kurulumu?
IV)BlueTooth Sıkça Sorulan Sorular
BlackBerry’mi nasıl modem olarak kullanabilirim?
Desktop Managera bluetooth ile nasıl bağlanırım?
Bluetooth ile dosya alıp göndermek?
V) Media Kart ve Medya Sıkça Sorulan Sorular
Media kartı tanımıyor?
Media Manager kullanarak video ları BlackBerry formatına nasıl çeviririm?
BlackBerry nin desteklediği audio ve video formatları nelerdir?
V) Profiller ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
Profildeki ringtone vs leri nasıl ayarlarım
BlackBerry için Duvar kağıdı ölçüleri nedir?
VI) Mac OS ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
Apple MAC işletim sistemi kullanıyorum? Senkronizasyonu nasıl sağlarım?
CEVAPLAR
YUKARIDAKİ SORULAR CEVAPLARI BUYURUN BURADA

I) Genel BlackBerry Sıkça Sorulan SorularBlackBerry nizde problem olduğunda yapmanız gereken ilk şeyJ
Bataryayı çıkarın
30 sn kadar bekleyin
Bataryayı tekrar takıp sonucu kontrol edin
BlackBerry’min pili çabuk bitiyor?
Pilin beklenenden daha çabuk bitmesine neden olan bir çok yan etken bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:
Bataryalarınızı sarj etmek için bitmesini beklemeyiniz. Fırsat bulduğunuz her anda cihazınızı şarj edebilirsiniz
Arka planda çalışan programlar olup olmadığını kontrol edin. Örneğin webraska, BBToday. Bu tür programları kullanmadığınız zamanlarda menüden çıkarak programı kapatınız
Kullanmadığınız zamanlarda Bluetooth’u kapalı tutunuz.
Kullanmadığınız zamanlarda wifi yı kapalı tutunuz.
Arka planda çalışan anlık mesajlaşma programlarını (MSN gibi) kullanmadığınız durumlarda tam olarak log out olarak kapatınız.
Cihazınızın arka plan ışık parlaklık ayarını kısınız – %60-%80
Yeni cihaz yazılımları çıktığında cihazınızı mümkün olan en üst versiyona upgrade etmenizde faydalı olacaktır.
Mümkün olduğunca cihazınızı kılıfta tutunuz. Bu durumda kılıfa cihazınızı yerleştirdiğinizde otomatik olarak ekran kapanacaktır.
BlackBerry BOLD modelinde pil fazla ısınıyor?
BlackBerry cihazlarının dönem dönem işletim sistemlerinin yeni versiyonları çıkmaktadır. Dolayısıyla cihazınızın devamlı olarak son versiyonuyla upgrade edilmesi bu tür konularda da fayda sağlayacaktır. Tabiki bu sorunun bir çok nedeni olabilir.
Cihazımdaki tüm bilgileri nasıl silebilirim
Seçenekler menüsüne girilir
Güvenlik seçenekleri’ne girilir
Genel Ayarlar
Menü tuşuna basıp “wipe handheld (Mobil cihazdaki bilgileri sil)” seçilir
Bir çağrı veya sms aldığımda Caller ID veya arayan kişinin ismi ekranda belirmiyor
Bunun birden fazla çözümü olabilmektedir
Telefon Ekranındayken -> secenekler -> akilli arama ya girip ordaki ülke koduna ülkenizin kodunu giriniz
Content Protection açık olabilir. Seçenekler-> güvenlik seçenekleri-> Genel seçenekler e girip content protection bölümünde Adress Book= NO yapınız.
RIM den tuhaf emailler alıyorum?
Aşağıdakine benzer bir email alıyorsanız:
“Subject: RIM_bca28a80-e9c0-11d1-87fe-00600811c6a2
This message is used to carry data between the BlackBerry handheld and an associated server.
Please do not delete, move or respond to this message – it
will be processed by the server. BEGINETP 192 AaHetaMAAAAAIBAIMjQwNEVGMzkgHXRyYWNleUB1bmxlYXNoZW R1bmxpbWl0ZWQuY29tADPy
Desktop Manager yazılımını kurarken desktop redirector seçeneğini seçerek ilerlemişsiniz. Bu durumda desktop manageri uninstall edin.
Cihazınızda seçenekler->gelişmiş seçenekler -> servis kitaplarına girip tüm servis kitaplarını silin
Maillerimin bazıları geliyor bazıları gelmiyor?
Maillerinizi bilgisayarınıza indirirken outlook kullanıyorsanız, muhtemelen outlook serverınızdaki maili silecek şekilde ayarlanmıştır.
Bu durumda Outlook-> Tools -> Email Accounts -> view or change existing -> next .
Ilgili mail hesabını seçin ve change -> more settings ->advanced tab-> leave a copy messages on server
Servis Kitaplarını tekrar nasıl yollarım?
Birinci Yol:
Cihazdan pili çıkarın
30 sn bekleyin
Pili takın, ve cihazı reboot edin
İkinci Yol:
Seçeneklere girin
Gelişmiş seçeneklere girin
Host routing Table (ana makina yönlendirme tablosuna) girin
Menüye basın ve register now i seçin
Üçüncü Yol:
Carrier.blackberry.com adresine girin
Login olun
Servis kitaplarını yolla ile işlemi gerçekleştirin
BlackBerry’mi nasıl resetlerim?
BB cihaza SOFT RESET atmak için;
Soft reset o anda cihazınızda çalışan tüm uygulamaları stop eder ve komünikasyonun yeni baştan kurulmasını sağlar. ALT+ RIGHT SHIFT (CAP)+DELETE tuşlarına basılarak yapılır.
SIM kontaklarımı adres defterine nasıl ekleyebilirim?
Adres defterine girin ve sim defterini açın. Daha sonra menü tuşuna basaraktan adres defterine kopyalayabilirsiniz. Burada dikkat edilecek hususlardan birisi SIM kart sadece isim ve 1 telefon numarası içerdiğinden adres defterine yaptığı aktarmada tüm telefon numaraları work/iş telefonu bölümüne eklenecektir.
BlackBerry imdeki hafızada nasıl yer açarım
Kullanılmayan dillerin silinmesi
Seçenekler -> gelişmiş seçenekler -> Uygulamalar bölümüne giriniz. Kullanmadığınız dilleri seçip siliniz. Tüm bu kullanmadığınız dilleri sildikten sonra pili çıkarıp takınız.
Yukarıdaki işlemi pc nizdeki desktop manager aracılığıylada yapabilirsiniz.
Arama loglarının silinmesi
Mesajlar -> Klasörü göster -> Telefon araması günlükleri ne girip içeriği temizleyebilirsiniz
Browser cache ve Cookilerin silinmesi
Browser içerisindeyken menüye basıp Seçenekler -> önbellek işlemleri.
“Sent From BlackBerry” – “Bu mesaj BlackBerry den gönderilmiştir” ibaresini nasıl kaldırırım
Operatörünüzün BIS ekranına gidiniz (carrier.blackberry.com). Daha sonra signature unu değiştirmek istediğiniz mail hesabında düzenleyi seçin ve signature kısmındaki yazıyı kaldırın.
BlackBerry mdeki birden fazla email adresim var. Bir tanesini default email adresi olarak nasıl değiştiririm?
Seçenekler -> gelişmiş seçenekler -> Mesaj Servisleri -> CMIME altındaki emaillerden hangisini default istiyorsanız onu seçin ve değişiklikleri kaydedin.
Tüm bilgilerimi nasıl silerim?
Seçenekler -> Güvenlik Seçenekleri -> Genel ayarlara girin.
Menü tuşuna basın ve gelen ekrandan “Mobil cihazdaki bilgileri sil”i seçin Karşınız blackberry değerini girin şeklinde mesaj gelicektir. Buraya blackberry yazıp tamam seçtikten sonra bütün bilgiler silinecektir.
II) Uygulamalar ve işletim sistemi Sıkça Sorulan Sorular
Neden cihaz yazılımını Upgrade etmeliyim?
BlackBerry cihazınız üzerinde sofistike bir yazılımla beraber gelmektedir. Bu yazılım sayesinde sizlere daha güzel, efektif ve etkileşimli arayüz sunmaktadır. Belirli dönemlerde sunulan yeni cihaz yazılımları sayesinde yeni ek özellikler, yeni arayüzler gibi bir çok özelliğide cihazınızda kullanma imkanına kavuşmuş olacaksınız.
Cihazımda bulunan bir uygulamayı nasıl silerim?
Seçeneklere girin.
Gelişmiş seçenekleri seçin
Uygulamalara girin
Silmek istediğiniz uygulamayı seçin
Menü tuşuna basıp “sili” seçin
Cihazımda işletim sistemi upgrade işlemini nasıl yapacağım?
Cihaz modelinizin en son işletim sistemini operatörünüzün web sitesinden indirin
İndirdiğiniz yazılımı pc nize kurun (pc nizde desktop manager da bulunmalıdır)
PC nizde bulunan desktop manager versiyonuna göre cihazınızı pc nize bağlayıp desktop manageri çalıştırdığınızda otomatik olarak update işlemi olduğunu size söyleyecektir.
Eğer başlamaz ise c:\program files\common files\research in motion\apploader dizininde bulunan vendor.xml dosyasını silin.
BlackBerry nizi bağlayın ve Desktop Manageri çalıştırın
Application Loader i çalıştırıp upgrade’i yapın
Cihazımdaki işletim sistemini bir alt versiyona nasıl düşürürüm?
Windows işletim sisteminizdeki program ekle kaldıra girerek kurduğunuz son cihaz yazılımını kaldırın.
Daha sonra eski versiyonu cihazınıza kurun
c:\program files\common files\research in motion\apploader dizininde bulunan vendor.xml dosyasını silin.
Cihazınızı bağlayın ve desktop manageri çalıştırın.
Application Loaderı çalıştırın ve adım adım ilerleyin
Bilgisayarımda Desktop Manager bulunmamakta. Bu durumda upgrade yapabilirmiyim?
Evet, yapabilirsiniz. Bu durumda:
PC nizden adresine girin
Gelen sayfadaki upgrade now seçeneği ile adım adım upgrade işlemlerini yapabilirsiniz.
Bu işlem BIS servisine sahip BlackBerry kullanıcıları için geçerlidir.
BES kullanıcıları yine desktop manager ile upgrade işlemlerini yapabilirler.
Word ve Powerpoint dosyalarını kaydedebilirmiyim? Değişiklik yapabilirmiyim?
BlackBerry cihaz yazılımınızı son versiyon olan 4.5 (Bold için 4.6) versiyonuna yükselttiğiniz takdirde içerisinde documents to go diye bir yazılım gelecektir. Bu yazılım ile bu tür dosyaları kaydedebilme, değişiklik yapabilme vs imkanlarına kavuşmuş olacaksınız.
Tek seferde adres defteri ve takvim kayıtlarımı nasıl silerim?
PC nizdeki desktop manager yazılımını çalıştırın
Backup/Restore seçeneğini çalıştırın ve advanced’ı seçin
Advanced ekranına girdiğinizde karşınıza ikiye bölünmüş ekran çıkacaktır.
Sağdaki bölümde bulunan adres defteri ve takvim databaselerini seçip sol tarafa aktarın. Bu işlem bilgileri backup için pc nize alam amaçlıdır
Backup tamamlandığında aşağıda bulunan temizle butonuna basarak içeriğini temizleyin
İşlem bittikten sonra aldığınız backupı kaydetmek istediğinizi soracaktır. Check edip evet ile ilerleyin. Artık adres defteri ve takviminizin içerisi temizlenmiştir.
Application Loader Hatası (No additional applications designed for your device) ?
Application loaderı çalıştırıp cihazınıza bir uygulama yüklemek istediğinizde “No additional application designed for your device were found” hatası alıyorsanız
Önce pc nize desktop managerin son versiyonunu kurun
Daha sonra cihaz işletim sisteminin son versiyonunu pc nize kurun
Navigasyon uygulaması kullanabilirmiyim?
İçerisinde dahili gps modülü ile gelen BlackBerry lerde (diğerlerinde ek GPS alıcısı ile) navigasyon uygulaması kullanmak mümkündür. Tüm BlackBerry cihazları üzerinde BlackBerry maps harita yazılımı ile gelmektedir. Buna ilaveten:
Google Maps
Webraska (Sesli Navigasyon)
Wayfınder(Sesli Navigasyon)
Garmin (Sesli Navigasyon)
Telmap (Sesli Navigasyon)
Telenav (Sesli Navigasyon)
….. gibi bir çok uygulamayı kullanabilirsiniz
III)WIFI Sıkça Sorulan Sorular
BlackBerry Data planım olmadan push emaillerini alabilirmiyim?
Hayır. BlackBerry planına sahip olmanız gerekmektedir
BlackBerry Data planım olmadan gmail emaillerini alabilirmiyim?
Hayır. BlackBerry planına sahip olmanız gerekmektedir
BlackBerry MAC adresimi nereden bulabilirim?
BlackBerry nizde seçeneklerden -> duruma girin
Ekranda MAC adresini göreceksiniz
MAC adresi bu üstteki şekilde görünmeyen telefonlarda ALT tuşunu basılı tutarak sırayla E A C E tuşlarına basın
Wifi kurulumu?
Ana menüdeki ayarlar (wizard) ikonuna tıklayın
Gelen ekranda wifi kurulumunu tıklayın
İleri butonunu tıklayın
Gelen ekranda isterseniz Şebekeleri tara ile otomatik veya elle tara ile manuel olarak wifi taraması yapabilirsiniz.
Daha sonraki ekranda eklemek istediğiniz ve bulduğunuz wifi bağlantısını seçin ve eğer güvenlik ayarları var ise onları giriniz.
Daha sonra bağlantıyı sağlayınız
IV)BlueTooth Sıkça Sorulan Sorular
BlackBerry’mi nasıl modem olarak kullanabilirim?
Öncelikle BlackBerryDesktop Manager Pc de yuklu olmasi gerekmekte.
Bilgisayarima sag click yaptiktan sonra oradan ozellikler-donanım-aygıt yoneticisi seçiyoruz ve portlarda RIM Virtual port olup olmadığına bakıyoruz
Eger yok ise denetim masasi -> donanim ekle ->next – Yes, I have already connected the hardware secenegini sectikten sonra açılan listeden RIM Virtual gsmkolikgsmkolikgsmkolikgsmkolikgsmkolikgsmkolik Port seçeneğine tıklayıp-finish ile cihazı pc nin görmesini sağlıyoruz.
Yine bilgisayarıma sağ click->donanım-> aygıt yöneticisi-modemler ( bu bölümde bilgisayarınız cihazınızı standart modem olarak taniyor olacak).Standart modem üzerine click-gelişmişi seçip-Burası çok önemli açılan bölüme bunu yaziyoruz +CGDCONT=1,”IP”,”internet” sonra ok dedikten sonra bu adımıda tamamlıyoruz.
Sıradakileri adım adım yapıyoruz: Denetim masası->Network Bağlantıları-> Yeni bağlantı yarat->next->internete bağlan->next->baglanti ayarlarimi kendim yapilandirayim->next->Dial-Up Modem kullanarak internete baglan->next->acilan pencerede sadece standart modemi seciyoruz->next->Baglanti adini yaziyoruz->acilan penceredeki telefon numarasi kisimina *99# yaziyoruz->next->herkes kullanabilir diyoruz-> next-> gelen kullanici adi ve sifre bolumlerini bos biraktiktan sonra next diyoruz ve cevirmeli ag baglantimiz hazir oluyor.
Desktop Managera bluetooth ile nasıl bağlanırım?
Bilgisayarınız ile BlackBerry nizi bluetooth lardan eşleyin
Desktop Manageri çalıştırın. Bu durumda aşağı köşedeki görev çubuğunda device manager properties ikonu belirecektir.
O ikona double click yapın
Bluetooth supportu seçin ve kutucuyu işaretleyin
Configure bluetooth u seçin
Add’i seçin ve cihazınızı ekleyin
Desktop Managera tekrar dönün ve options-> connection settings e girin.
Connection olarak bluetooth seçin ve enable bluetooth support kısmını işaretleyin
Artık bağlantınız hazırdır
Bluetooth ile dosya alıp göndermek?
Önce dosya alışverişi yapacağınız aygıt ile ile BlackBerry nizi eşleyin
Almak istediğiniz dosya türüne göre BlackBerry nizde “ortam/media” ekranına giriniz.
Müzik, resim veya video dosyaları için ilgili ikonlara tuşlayın
Menü tuşuna basarak bluetooth kullanarak al veya gönder seçeneklerini kullanarak istediğiniz işlemi tamamlayın
V) Media Kart ve Medya Sıkça Sorulan Sorular.
Media kartı tanımıyor?
İşletim sisteminize göre :Seçenekler-> Media card veya Seçenekler->gelişmiş seçenekler->media card a girin
Aşağıdaki şekilde seçenekleri ayarlayın:
Media card support:ON
Mass Storage Mode Support: ON
Auto Enable Mass Storage: ON
Ayarları Kaydedin
Media Manager kullanarak video ları BlackBerry formatına nasıl çeviririm?
Bunun için bilgisayarınızda BlackBerry Desktop Manager yazılımının kurulmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde desktop manager in Roxio media managerı içeren son versiyonunu bilgisayarınıza indirin ve kurun.
Kurulumdan sonra desktop manageri çalıştırın
Daha sonra desktop managerın versiyonuna göre pc nizdeki video dosyasının olduğu dizine geçin
Daha sonra alttaki bölümde ise BlackBerry nizin içerik dizinine girin ve video lar kısmını seçin
Pc nizdeki video yu seçip aşağıdaki bölüme taşıyın.
Bu durumda size seçeneklerle convert opsiyonlarını sunacaktır
BlackBerry nin desteklediği audio ve video formatları nelerdir?
AUDIO FORMATLARI:
ACC – audio compression formats AAC, AAC+, and EAAC+
AMR – Adaptive Multi Rate-Narrow Band (AMR-NB) speech coder standard Supported AMR-NB rates are 4.75 KBps, 5.15 KBps, 5.9 KBps, 6.7 KBps, 7.4 KBps, 7.95 KBps, 10.2 KBps, and 12.2 KBps.
MIDI – Polyphonic MIDI (.mid, .midi, or .smf)
MP3 – encoded using MPEG Part 1 and Part 2 audio layer 3 -Supported sample rates are 16kHz, 22.050kHz, 24kHz, 32kHz, 44.1kHz, and 48kHz.
WAV – supports sample rates of 8 kHz, 16 kHz, 22.05 kHz, 32 kHz, 44.1 kHz, and 48 kHz with 8-bit and 16-bit depths in mono or stereo
Windows Media Audio (WMA 9) Standard Profile Decoder
WMA 10 Professional M0 Profile Decoder
Aşağıdaki audio file extensionlarıda desteklenmektedir:
avi containing PCM, MP3, and AAC, AAC+, and eAAC+
.3gp containing MP3, AMR-NB, AAC, AAC+, and eAAC+
.mp4 containing MP3, AMR-NB, AAC, AAC+, and eAAC+
.mov containing MP3, AMR-NB, AAC, AAC+, and eAAC+
.aac and .m4a containing AAC, AAC+, and eAAC+
VIDEO FORMATLARI:
MPEG-4 Part 2 – Simple Profile + bvops (including DivX® files in this format)
H.263 Profile 0 and Profile 3 (Supported file formats are .avi, .3gp, .mp4, .mov, Video – up to QCIF (176×144))
WMV 9 Simple Profile Video Decoder
Ayrıca aşağıdaki extensionlar:
· .avi containing MPEG4 Part 2 and H.263
· .mov containing MPEG4 Part 2 and H.263
· .3gp containing MPEG4 Part 2 and H.263
· .mp4 containing MPEG4 Part 2 and H.263
· .m4v containing MPEG4 Part 2 and H.263
· .mpg containing MPEG4 Part 2 and H.263
PROFILLER ILE ILGILI FAQ
Profildeki ringtone vs leri nasıl ayarlarım?
Profiles-profiller ikonunu seçin
Loud, vibrate, quiet, Normal ve Phone only seçeneklerini içeren bir kutu belirecektir
Düzenlemek istediğiniz profili seçin
Aşağı inerek advanced seçeneğini tıklayın
Şimdi karşınıza seslerin atanmış olduğu uygulamalar listesi çıkacaktır (Browser, calendar, level1 messages, messages, Messenger, MMS, Phone…)
Edit etmek istediğiniz uygulamayı seçin
Kılıf içerisinde ve dışında olmak üzere tonları belirleyebilirsiniz
BlackBerry için Duvar kağıdı ölçüleri nedir?
· 72xx serisi- 240 x 160
· 71xx serisi- 240 x 260
· 8100 serisi- 240 x 260
· 8300 serisi- 320 x 240
· 8700 serisi- 320 x 240
· 8800 serisi- 320 x 240
· BOLD – 480 x 320
VI)MAC OS Sıkça Sorulan Sorular
Apple MAC işletim sistemi kullanıyorum? Senkronizasyonu nasıl sağlarım?
PocketMac for BlackBerry yazılımı ile uygulamalarınızı Mac den BlackBerry cihazınıza yükleyebilir, email, kontak bilgileri, takvim, notlar vb gibi bir çok mac uygulaması ile senkronizasyon yapabilirsiniz
Aşağıdaki MAC uygulamlarıyla senkronizasyon mümkündür: