Cep Telefonları İçin Genel İpuçları (1 Viewer)

Gsmkolik

İphone Destek
Genel Moderatör
Usta Üye
1- Telefonunuz bir sıvıyla temas ettiyse, çalışır hale gelmesinin pek şansı olmayabilir. Hemen telefonun içerisindeki pilini yani bataryasını çıkarmanız ve kurumasını sağlamanız gerekir. Kurutma işleminin en faydalı olanı telefonunuzu bir kase kuru pirincin olduğu yere gömmenizdir. Çünkü kuru pirinç her zaman en ince ve hassas kalan yerlerdeki rutubeti bile çekip alabilir.

2- Cep telefonunuzdan çektiğiniz resimlerinizi veya videolarınızı bilgisayara aktarabilmek için USB kablosu gibi bağlantılara ihtiyacınız vardır. Fakat Bilgisayarlar için satılan kart okuyucularınında fiyatları çok makul derecededir ve USB kablo bağlantısından da çok daha hızlı ve verimli çalışırlar. 2 GB hafıza kapasiteli bir kartla beraber kullandığınız bir kart okuyucu sayesinde, bilgisayarınız ve telefonunuz arasında MP3, video yada fotoğraf alışverişi yapmak çok daha kolaylaşacaktır.

3- Bazı cep telefonları üzerlerindeki mini USB soketi üzerinden şarj edilebilirler. Bu durumu lehinize kullanarak yanınızda şarj aleti taşımadan telefonunuzu herhangi bir PC sayesinde şarj edebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey hemen hemen tüm elektronikçilerde satılan USB çıkışından mini USB ye geçiş kablosudur. Motorola marka cep telefonu kullananlar için özel bir sürücü internetten indirmeleri gerekmektedir. Bu sürücüyü Motorolanın kendi sitesinden indirebilirsiniz.


Windows Mobile İçin Yararlı Bilgiler


1- Windows Mobile telefonda çalışan programları asla kendiliğinden kapatmaz. Bu yüzden telefonunuz yavaşlarsa arka planda çalışan programları kapatmanız gerekir. WM6 Professional kullananlar bunu Start / Settings / System Tab / Task Manager / Running Programs yolunu takip ederek ulaşabilecekleri Stop All yani hepsini durdur komutundan yapabilirler. WM6 Standard ‘ ta ise Task Manager kendi Başlat simgesine sahiptir.

2- Eğer telefonunuzu devamlı Stylus olarak kullanmaktan sıkıldıysanız ve Appler Iphone kullanıcıları gibi telefonunuzu parmaklarınızla çalıştırmak istiyorsanız PointUI Beta adlı ücretsiz programı yükleyerek bunu yapabilirsiniz.

3- WM 6 Standard işletim sisteminde Microsoft Office belgelerini açmanız ve üzerinde çeşitli değişiklikler yapmanız mümkündür fakat maalesef yeni belge yaratamazsınız. Buna basit bir çözüm olaraktan bilgisayarınızda oluşturduğunuz birer boş (Word, Excel, Powerpoint) dosyalarını telefonunuza aktarıp, gerektikçe bunlar üzerinde oynamaya yapabilir ve daha sonrada farklı isimle kaydederek kendinize yeni belgeler veya sunumlar oluşturabilirsiniz.

4- Windows Mobile 5 ile gelen cihazlardan bazıları WM 6 ‘ya güncellenme olanağı sunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için adresine girin ve oradan “Upgrades” sayfasına tıklayın.

5- Windows Mobile sistemi kullanan cep telefonunuzda GPS desteği yoksa dert etmeyin. Google Maps yazılımını buraya tıklayarak ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz. “Locate Me” komutu ilede 100 metrelik bir alanda GSM verilerine göre konumunuzu öğrenmenizde mümkün.

Alıntı
 
Üst