EDL MODE NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR (1 Viewer)

Muhammet.

Programmer
Usta Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Herkese selamlar sevgili Gsmkolik üyeleri

Edit: If you are stranger for Turkish language you should admit a comment to subject. I can help you to translate issue.

Bu konumda sizlerle EDL MODE nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır, ne gibi durumlarda kullanılır sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Edl Mode

Edl mode bir yazılım yükleme yöntemidir. Şöyle düşünelim fastboot, recovery, twrp vb. yazılım yükleme (flash) yapmamızı sağlayan yükleme noktasıdır.

Edl Mode Ne Gibi Durumlarda Kullanılır?

Eğer cihazımız çökmüşse =Hard brick olmuşsa açmak gerekirse, cihaz fastboot moda, twrp ve recovery gibi yazılım yükleme (flash) yapmamıza olanak sağlayan yerler çalışmıyorsa kullanılır.

Edl Mode Chipset Farklılıkları
Sevgili arkadaşlar bu işleme başlamadan önce cihazımın chipini kontrol etmemiz gerekir. Nasıl öğreniriz?

AYARLAR-TEEFON HAKKINDA-ÇEKİRDEK SÜRÜMÜ(5X) TIKLIYORUZ
SOFTWARE

EDL MODE ENGINEER ROM YÜKLERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?
Cihazın chipsetine uygun rom dosyasını yükleyin aksi takdirde cihaz çöker (brick) olur.
Chipset micron veya samsung olabilir. (Xiaomi telefonlarda)

Edl Mode Kullanımı: Bootloader Açıksa

1.Cihazımızın arka kağanı açıyoruz (dikkat edin lütfen)

Edit: Bazı modeller de arka kapağın açılmasına gerek yoktur ( Genellikle Mediatek işlemcili cihazlarda).

1.jpg

2. Qualcom ve Mediatek driverlarının kurulu olduğundan emin oluyoruz.
3. Batarya soketini çıkarılım.
4. Test point noktalarına ( Kırmızı ile işaretlenen bölge) cımbız yardımıyla dokunurken telefonu bilgisayara bağlıyoruz.
Her cihazın test point noktaları farklıdır. Öğrenmek için
Osman ustamın konusundan destek alabilirsiniz. Tıklayınız.

3.jpg

5. İndirdiğimiz enginner veya stock romu mi flash üzerinden yüklüyoruz.
Nasıl yapılır öğrenmek için TIKLAYINIZ

Edl Mode Kullanımı: Bootloader Kapalıysa

Burada dikkat etmemiz gereken bir kaç durum söz konusu.
A: Bootloader kapalıysa elimizde Yetkili Hesap olması gerekir. Aksi Halde yazılım yükleyemezsiniz. 20.000 TL civarı olduğunu duydum.
B: Box yardımıyla geçici hesap kullanabiliriz. Ufi boxtan örnek vermek gerekirse 35-70 TL civarı olabiliyor. Umt daha fazla istiyor bilginize.
C: Sitemiz yetkililerin de varsa onlardan tek kullanımlık alabilirsiniz.

Peki ben bu yetkili hesap olayını nerede kullanmak için edinmem gerekir?
5. aşamada yani flash rom (yazılım yükleme) kısmında işe yarar.
Yetkili hesabın amacı bootloader kapalı cihazlarda yetkili izni almasıdır.

Eğer bu sorun çözdüyseniz mi flash, ufi dongle veya umt rom flash kısmından işlemi tamamlayabilirsiniz.
Tek farkı 5. aşamayı farklı programdan yapacaksınız.

Son düzenleme:

OsMaN.

ᴘʀᴏғᴇssɪᴏɴᴀʟ sᴜᴘᴘᴏʀᴛ
Yönetici
S.Moderator
eline sağlık

burhan0660

Acemi Üye
Acemi Üye
Kayıtlı Kullanıcı
hocam bu konuyla ilgili sorular sormak istiyorum
öncelikle cihaz unlock ama cihaz com 9008 moda edl yegeçmiş arka kapagı açmadan normal stock romu yükleyebilirmiyiz mi flash ile
veya cihaz saglam ama biz edl moda aldık fastboot oem edl ile yine yükleme yapar mı hani bazı filehose dosyaları düzenlenmiş romlar ile veya eng rom yükleyebilirmiyiz edl modda ? bu sorduklarım cihazın arka kapagını açmadan nasıl yapabiliriz konusu veya kapagı acınca cihaz unlock ise yine edl ye aldık eng romu sorunsuz yükleyebilirmiyiz

Gsmkolik

İphone Destek
Genel Moderatör
Usta Üye
Bl açık ise edl den işlem yapar fakat şöyle bir durum söz konusu cihaz bl açık çöktü ise hardware edl gerekir kapak açılır testpoint ile 9008 alınır

iyi geceler

burhan0660

Acemi Üye
Acemi Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bl açık ise edl den işlem yapar fakat şöyle bir durum söz konusu cihaz bl açık çöktü ise hardware edl gerekir kapak açılır testpoint ile 9008 alınır

iyi geceler
cihaz unlock ve saglam kendimiz kod ile edl moda alınca yüklemek için yetkili hesap gerekiyor ama testpoint noktalarıyla edl moda alırsak eng romu sorunsuz kurar mı diyorsunuz

Serdar184

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Herkese selamlar sevgili Gsmkolik üyeleri

Bu konumda sizlerle EDL MODE nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır, ne gibi durumlarda kullanılır sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Edl Mode

Edl mode bir yazılım yükleme yöntemidir. Şöyle düşünelim fastboot, recovery, twrp vb. yazılım yükleme (flash) yapmamızı sağlayan yükleme noktasıdır.

Edl Mode Ne Gibi Durumlarda Kullanılır?

Eğer cihazımız çökmüşse =Hard brick olmuşsa açmak gerekirse, cihaz fastboot moda, twrp ve recovery gibi yazılım yükleme (flash) yapmamıza olanak sağlayan yerler çalışmıyorsa kullanılır.

Edl Mode Chipset Farklılıkları
Sevgili arkadaşlar bu işleme başlamadan önce cihazımın chipini kontrol etmemiz gerekir. Nasıl öğreniriz?

AYARLAR-TEEFON HAKKINDA-ÇEKİRDEK SÜRÜMÜ(5X) TIKLIYORUZ
SOFTWARE

EDL MODE ENGINEER ROM YÜKLERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?
Cihazın chipsetine uygun rom dosyasını yükleyin aksi takdirde cihaz çöker (brick) olur.
Chipset micron veya samsung olabilir. (Xiaomi telefonlarda)

Edl Mode Kullanımı: Bootloader Açıksa

1.Cihazımızın arka kağanı açıyoruz (dikkat edin lütfen)

Edit: Bazı modeller de arka kapağın açılmasına gerek yoktur ( Genellikle Mediatek işlemcili cihazlarda).

Ekli dosyayı görüntüle 3208

2. Qualcom ve Mediatek driverlarının kurulu olduğundan emin oluyoruz.
3. Batarya soketini çıkarılım.
4. Test point noktalarına ( Kırmızı ile işaretlenen bölge) cımbız yardımıyla dokunurken telefonu bilgisayara bağlıyoruz.
Her cihazın test point noktaları farklıdır. Öğrenmek için
Osman ustamın konusundan destek alabilirsiniz. Tıklayınız.

Ekli dosyayı görüntüle 3209

5. İndirdiğimiz enginner veya stock romu mi flash üzerinden yüklüyoruz.
Nasıl yapılır öğrenmek için TIKLAYINIZ

Edl Mode Kullanımı: Bootloader Kapalıysa

Burada dikkat etmemiz gereken bir kaç durum söz konusu.
A: Bootloader kapalıysa elimizde Yetkili Hesap olması gerekir. Aksi Halde yazılım yükleyemezsiniz. 20.000 TL civarı olduğunu duydum.
B: Box yardımıyla geçici hesap kullanabiliriz. Ufi boxtan örnek vermek gerekirse 35-70 TL civarı olabiliyor. Umt daha fazla istiyor bilginize.
C: Sitemiz yetkililerin de varsa onlardan tek kullanımlık alabilirsiniz.

Peki ben bu yetkili hesap olayını nerede kullanmak için edinmem gerekir?
5. aşamada yani flash rom (yazılım yükleme) kısmında işe yarar.
Yetkili hesabın amacı bootloader kapalı cihazlarda yetkili izni almasıdır.

Eğer bu sorun çözdüyseniz mi flash, ufi dongle veya umt rom flash kısmından işlemi tamamlayabilirsiniz.
Tek farkı 5. aşamayı farklı programdan yapacaksınız.
Teşekkürler

Muhammet.

Programmer
Usta Üye
Kayıtlı Kullanıcı
hocam bu konuyla ilgili sorular sormak istiyorum
öncelikle cihaz unlock ama cihaz com 9008 moda edl yegeçmiş arka kapagı açmadan normal stock romu yükleyebilirmiyiz mi flash ile
veya cihaz saglam ama biz edl moda aldık fastboot oem edl ile yine yükleme yapar mı hani bazı filehose dosyaları düzenlenmiş romlar ile veya eng rom yükleyebilirmiyiz edl modda ? bu sorduklarım cihazın arka kapagını açmadan nasıl yapabiliriz konusu veya kapagı acınca cihaz unlock ise yine edl ye aldık eng romu sorunsuz yükleyebilirmiyiz
Cihazın şuan çökmüş durumda mı? bricked
Cihazın ses,+ güç tuşlarına 30sn basılı tutun lütfen.
cihazın bootloaderi açıksa ve fastboot dan rom yükleme yapabilirsin.
fastboota giremiyorsan eld moda alıp mi flash ile yükleme dene auth isterse box kullanman lazım Ufi gibi.
Detaylı bilgi yazarsan yardımcı olurum.

burhan0660

Acemi Üye
Acemi Üye
Kayıtlı Kullanıcı
fastboota giremiyorsan eld moda alıp mi flash ile yükleme dene auth isterse box kullanman lazım Ufi gibi.
yok hocam şükür bana lazım degil tam olarak ögrenmeye çalısıyorum o yüzden sordum

koko355

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar cihazım mi ekranında kalıyordu. Edl modu ile(doğru yaptığımı umuyorum) bir sonuca varamadım. Sürekli fastboot ekranı için ses kısma ve power tuşunu denedim bir ara cihazım o moda girdi(cihazım çok geç tepki veriyor her şeye). Ardından bootloader kilidini açtım. Bir süre sonra rastgele yine girdi fasboot ekranına ve mi flash ile rom yüklüyorken %90larda hata verdi telefon kapandı. Şimdi ise fastbood ekranına giremiyorum bir ara recovery ekranına girdi o kadar. Yardım ederseniz çok sevinirim. Cihazım xiaomi mi5

Muhammet.

Programmer
Usta Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar cihazım mi ekranında kalıyordu. Edl modu ile(doğru yaptığımı umuyorum) bir sonuca varamadım. Sürekli fastboot ekranı için ses kısma ve power tuşunu denedim bir ara cihazım o moda girdi(cihazım çok geç tepki veriyor her şeye). Ardından bootloader kilidini açtım. Bir süre sonra rastgele yine girdi fasboot ekranına ve mi flash ile rom yüklüyorken %90larda hata verdi telefon kapandı. Şimdi ise fastbood ekranına giremiyorum bir ara recovery ekranına girdi o kadar. Yardım ederseniz çok sevinirim. Cihazım xiaomi mi5
Ustam bootloader açıksa:
bootloadera al telefonu bilgisayar aygıt yöneticisinde görüyorsa rom yükle
edl modda rom yüklemek için auth dosyasını rom dosyasında ki işlemci ismi yazan dosyayla değiştirilmesi gerekir veya profesyonel toollar kullanılmalıdır. Chimera, umt, hydra vb.

koko355

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam bootloader açıksa:
bootloadera al telefonu bilgisayar aygıt yöneticisinde görüyorsa rom yükle
edl modda rom yüklemek için auth dosyasını rom dosyasında ki işlemci ismi yazan dosyayla değiştirilmesi gerekir veya profesyonel toollar kullanılmalıdır. Chimera, umt, hydra vb.
Bootloader kilidi açık, şuanda test point ile aygıt yöneticisinde gözüküyor fakat ünlem var başında mi flash ile denediğimde sistem belirtilen dosyaları bulamıyor hatası veriyor. Yardımınızıa ihtiyacım var umt ile denedim kablonun boxlu olması gerekiyor diyor olmadı

nihatb

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
hocam merhaba benim cihaz edl modda galiba msmtooldan yükleme yaparken yarıda kalıyo bana yardımcı olabilirmisiniz