galaxy sII I9100 GENEL BÖLÜM (1 Viewer)

mavishow

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar herkese selam...s2 ile ilgili destek vermek amacıyla aranıza katıldım, konu ile ilgi bütün sorularınıza cevap vermeye çalışacam, ayrıca vakit bulduğum zamanlarda ise s2 ile ilgili bir bilgi bankası oluşturmaya çalışacam.
Güzel bir inceleme

.

ÖZELLİKLER:
- 1.2GHz Dual-core Exynos 4210 işlemci
- 4.27" Super AMO Plus (800x480) WVGA ekran
- TouchWiz UI 4.0 - 8MP AF + LED arka kamera, 1080p@30FPS video kayıt/oynatma, 2mp ön kamera
- BlueTooth® 3.0+HS, Near Field Communication (NFC), A
- - Wi-Fi a/b/g/n, 2.0 OTG, MicroUSB, 3.5mm
- 125.3X66.1X8.49mm
- 1GB RAM, 16GB/32GB hafıza, microSD
- 1650mAh batarya
- OS Gingerbread
- Accelerometer, Magnetometer, Gyroscope
Öncelikle;
Konunun oluşumu için alıntılarından yaralandığım; emeği bulunan; yesilcin.com @ elmasdağ, sawgent, noyancelebi, ve online1'e teşekkürler.
Samsung Galaxy SII Sorulan Tüm Soruların Çözümü
Genel Sorular

1- İlk kez bir cihaz kullanıyorum. Android hakkında pek çok terimi bilmiyorum. Belli başlı terimler nelerdir?

cevap : İlk defa Android işletim sistemli bir telefon aldınız ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Rom, Root, Custom Rom gibi terimler kafanızı karıştırıyor. Önce hangisini yapacağınızı, hangisinin ne işe yaradığını, nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. O zaman bu rehberi baştan sona doğru dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum.

Eğer telefonu yeni aldıysanız arayüze alışıncaya kadar içindeki olan firmware ve uygulamaları kurcalayın, bozun, silin yükleyin. Nasılsa sonunda firmware yükleyeceksiniz ve içindekiler silinecek. Öncelikle telefonunuzun içindeki versiyonu öğrenmelisiniz. Ayarlar/Hakkında kısmında Buildnumber/Yapım Numarası bölümünde yazan I9100XXKG1 şeklindeki kod sizin versiyonunuzdur.

Öte yandan ROM, Kernel, ROOT bölümünde Terimler sözlüğümüz bulunmaktadır. Orayı lütfen okuyun.

2- Galaxy S2' yi USB depolama moduna kısa yoldan nasıl alabilirim?

cevap: Telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayın, en üstteki bildirimler barını aşağı doğru çekin, depolama birimi uyarısı göreceksiniz tıklayın, usb depolama birimini açın yazısına tıklayın.

3- Galaxy S2' de tethering (internet paylaşımı) nasıl kullanabilirim?

cevap: Ayarlar > Kablosuz özelliği ve ağlar > Doğrudan bağlantı ve taşınabilir ortak alan bölümden kullanabilirsiniz.

4- Galaxy S2' de NFC desteği varmı?

cevap: Samsung Kore' den yapılan açıklama; Samsung telefonları direk olarak NFC desteği vermeyecek. NFC özellikleri yeni uSIM ler ve MMC teknolojilerine dahil edilecek.

5- Galaxy S2' de neden 1 GB RAM' in tamamını göremiyorum?

cevap: Galaxy S 2' de 1 GB RAM vardır. Fakat bir kısmı GPU'ya sunulur ve Görev Yöneticisinde gözükmez.

6- Google Müzik oynatıcısı nerede?

cevap: Google müzik oynatıcısı stok romlarda yüklü gelmez. Bunun yerinde TouchWiz' in yani telefonun kendi oynatıcısı bulunur. Google müzik oynatıcısına Android Market' ten ulaşabilirsiniz.

7- Galaxy S2' de Kurtarma' ya giriş şifrem nedir?

cevap: Ekran kilidi şifreniz aynıdır.

8- Galaxy S2' nin hafızası 16 GB deniyor ama o gözükmüyor?

cevap: Telefonunuz 500 MB alanı sistem yazılımları için kullanır. 2 GB civarında bir alanı da uygulamalarınız ve onların veri depolamaları için kullanır. Eksiklik bundan kaynaklıdır.

9- Galaxy S2' de kamera sesini nasıl kapatabilirim?

cevap: Eğer root yetkiniz var ise system/media/audio/ui klasöründeki shutter sound dosyasının uzantısını .ogg.bak olarak değiştirin. Ses çıkmayacaktır.

10- Galaxy S2'de Orijinal ekran kilidi resmini nasıl değiştirebilirim?

cevap: Normal arkaplan olarak seçin, resim olarak kaydedin, ekrankilidi arka planı olarak seçin.

11- Galaxy S2' yi güç düğmesi dışında hangi tuşla ekran kilidinden çıkarabilirim?

cevap: Home(Anasayfa) tuşu ile.

12- Galaxy S2' ye takılacak en büyük hafıza kartı ne kadar olabilir?

cevap: 32 GB. Hafıza kartı alırken class numaralarına dikkat edin. Class numaraları 2,4,6,8 ve 10 şeklinde sıralanır. Class 10 en sidir. Fakat class derecelendirmesi her markada aynı ölçüde olmuyor. Örneğin Sandisk class 2 bir kart Kingston class 4 bir karttan daha iyi. Önerimiz Sandisk Class 4 32 GB

13- 3G mi yoksa Wi-fi mi daha az tüketir?

cevap: Wifi ağı, mobil ağa göre daha az pil sarfiyatı yapar. Bu yüzden ev iş gibi sürekli wifi bulunan mekanlarda, wifi açarsak arka plan senkronizasyonlar dahil her türlü data transferini wifi üzerinden yapacaktır ve bize daha az pil tükettirecektir.

14- Bu telefona oyun/program nasıl yüklenir? Ve Android Market'teki ücretli uygulamaları indirebilmek ne yapılmalıdır? Oyunu indirdim hala benden dosya indirmemi istiyor? SD kart dosyaları içeren oyunlar/uygulamalar nasıl yüklenir?

cevap: Android Market'te çeşitli uygulamalar ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bir Google hesabı alarak indirmeye başlayabilirsiniz.

Marketteki ücretli uygulamaları indirebilmek için Black Market ve Applanet adlı market programlarını yüklemeniz yeterlidir.

Bazı oyunlar beraberinde SD kart dosyaları da bulundurur. Özellikle Gameloft oyunları. Genelde boyutu düşük bir apk dosyası bulunur. Bu apk dosyası internette aratılıp bulunur. Telefona kopyalanır. Ve telefon üzerinden apk dosyası telefona kurulursa oyun/program yüklenmiş olur. Oyunu açtığınızda sizden yüksek boyutlu veri indirmek için izin isteyecektir. Wi-fi ile indirdikten sonra oyununuz açılacaktır. Eğer telefondan indirme şansınız yoksa ilgili oyunun SD kart dosyalarını bilgisayarda internette aratıp bulun. Ve bunu telefona gereken yere kopyalayın. Bu SD dosyalarını istediğiniz yere kopyalayamazsınız. Dosyaları indirdiğiniz yerde nereye kopyalamanız gerektiği yazar. Bu işlemden sonra oyununuz açılacaktır. Gameloft oyunları için varsayılan dosya yolu sd/games/gameloft dur.

15- Telefondaki medya içeriğini DLNA destekli TV'mde nasıl izleyebilirim?

cevap: Öncelikle telefonunuz ve TV'niz aynı Wi-fi ağına bağlı olsun. Telefonunuzdan Allshare uygulamasını açın. Otomatik olarak arama yapacaktır. TV'niz listede çıktığında tıklayın. TV'nizde bir uyarı çıkacak. Cihazın bağlanmasına izin verdikten sonra medya içeriğini kontrol edebilirsiniz. Bu özellik bazı TV'lerde DLNA olsa bile çalışmayabiliyor. DLNA destekli ve Allshare özellikli bir Samsung TV'niz varsa kesin sonuç alırsınız. Görüntüde asla bir takılma,atlama olmuyor. Öte yandan TV'nize bir DLNA kablosu alarak ta bu özelliği kullanabilirsiniz.

16- bağlanmıyor ya da geç bağlanıyor?

cevap: İlk bağlantı açık havada 5dk kadar sürebiliyor, daha sonraki bağlantılar bu kadar zaman almıyor. Bazı kullanıcılar evin içinde de bağlanmaya çalışıyor, bundan dolayı da sorun yaşıyorlar, zira gps gsm mantığında bir antenden sinyal alarak değil, direk gökyüzüdeki uyduyu görerek çalışıyor. Bunun için de kapalı mekanlarda en azından cam kenarlarında deneme yapalım.

17- GPS bağlantı hızını nasıl artırabilirim?

cevap: Öncelikle cihazın rootlu olması gerekiyor. Daha sonra root explorer programını kurup gerekli izinleri vererek etc klasörünün içindeki gps.config dosyasına uzun basıyoruz burada Open With seçerek açılan listeden Text Editor seçiyoruz. Karşınıza 9-10 satırlık text çıkacak.
En üst satırdaki
NTP_SERVER=buraya.pool.ntp.org
bölümünde buraya yazdığım kısmı silip sadece tr yazıyoruz. Yani NTP_SERVER=tr.pool.ntp.org olacak.
Daha sonra kaydet sorusuna evet deyip çıkacaksınız bu kadar.

NOT: Yazıyı değiştirip kaydetmede sorun yaşayanlar CF Root programının sağ üst köşesindeki "Mount R/W" ayarlarını değiştirerek denesinler.

18- Telefonumla Samsung marka Wi-fi destekli televizyonumu kumanda edebilmek yani telefonu kumanda olarak kullanabilmek istiyorum. Nasıl yaparım?

cevap: Marketten Samsung Remote adlı uygulamayı indirin. TV ve telefonun aynı ağa bağlı olduğundan emin olun. Programı açın. Refresh'e basın. TV'nizi bulacak. Dokunun. Sonra TV ekranında bir uyarı belirecek. İzin ver diyin. Bir kere izin verdikten sonra tekrar tekrar sormayacaktır. Ve telefonunuzu artık kumands olarak kullanabilirsiniz. Şu kadar söyleyeyim kesinlikle ama kesinlikle TV'nin kendi kumandasını kullanmamaya başlayacaksınız. Samsung Remote'un o kadar göze hoş gözüken görsel bir tasarımı, kullanışlılığı ve fonksiyonları var ki şaşırıp kalacaksınız.

19- OTG nedir? Nasıl kullanılır? Bu telefona klavye, mouse, harici harddisk, bağlanabilir mi?

cevap: OTG telefonunuza harici harddisk, flash disk USB bağlayabilmenizi ve içeriğini görebilmenizi sağlar. İşte bu telefonu diğerlerinden ayıran önemli özelliklerden biridir. Bir seyahatte yanınıza alın harddiskinizi takın telefona ve müziğinizin, videolarınızın keyfini çıkarın
Bu özelliği kullanmak için bir aparat alınması gerekir.

20- Bu telefona klavye, mouse, harici harddisk, USB bağlanabilir mi?

cevap: OTG ile telefonunuza klavye, mouse bağlayabilirsiniz. Evet doğru okudunuz.

21- Ad-Hoc,Hot spot ağlara nasıl bağlanabilirim?

cevap:

Kablosuz Ağ arabirim çalışma modları
Kablosuz ağ adaptörleri kullandıkları sürücüye ve yapacağı işleve bağlı olarak dört farklı modda çalışabilir. Bunlar: Managed, Master(hostap), Ad-hoc ve Monitor mod.
Master Mod: Etraftaki kablosuz ağ istemcilerine hizmet vermek için kullanılan mod. Erişim noktası olarak adlandırılan cihazlarda kablosuz ağ adaptörleri bu modda çalışır.
Managed Mod: Bir erişim noktasına bağlanarak hizmet alan istemcinin bulunduğu mod.
Ad-Hoc Mod: Arada bir AP olmaksızın kablosuz istemcilerin haberleşmesi için kullanılan mod.
Monitor Mod: Herhangi bir kablosuz ağa bağlanmadan pasif olarak ilgili kanaldaki tüm trafiğin izlenmesine olanak sağlayan mod. Kablosuz ağlarda gücenlik konusunda sık sık kullanılan bir moddur.

T2O de denenmistir.
sorumluluk size aittir.

root explorer ile telefonumuza giriş yapıyoruz.
" /data/misc/wifi/ " içerisindeki wpa_supplicant.conf dosyasının üzerine tıklayıp uzunca tutup açılan menüde txt editor de açıyoruz.
-----------------------------------------------------
ctrl_interface=/data/misc/wpa_supplicant
ctrl_interface_group=1000
update_config=1
eapol_version=2
ap_scan=2
fast_reauth=1
WiFiAdHoc=1

network={
ssid="Bağlantı adını"
scan_ssid=1
key_mgmt=NONE
wep_key0= "varsa şifre yoksa bu satırı silin"
mode=1
priority=1

}
----------------------------------------------------------
yazıyoruz ve menu tuşuna basıp kaydedip çıkıyoruz artık wifi ile Ad-Hoc(IBSS) bağlantımıza bağlanabiliriz.

Gerekli program ve dosyaları toplu halde sawgent tarafından ziplenmiştir:
"http://www.dosya.tc/server2/pjyvmC/Ad-Hoctools.rar.html"

22- Cihazımda apk ve ayarların yedğini almak istiyorum ne yapmam lazım?

cevap: Öncelikle cihazın rootlu olması lazım. Titanium Backup Pro programını kurduktan sonra gerekli izinleri vererek programın ana ekranında sol tık yapıp "Toplu İşler" seçilecek, Tüm kull.Öğelerini ve sistem verilerini yedekle tıklanıp çalıştırılacak. Geri yükleme ise aynen yine toplu işlerdeki geri yükleme butonu ile yapılacak.
NOT: Bu işlemi farklı romlar arasında uygulayabilirsiniz.

23- CWM Recovery ile yedek nasıl alırım?

cevap: Öncelikle fw uygun CVM kuracaksınız. Daha sonra programın menüsünden Clockworkmod seçip ok diyorsunuz. Cihaz otomatik olarak recovery modda açılacaktır. Cihaz açıldığında ses tuşları yardımıyla Backup and restore adımına gelip backup seçiyoruz ve yedekleme işlemi başlıyor. Geri yükleme işlemi ise yine aynı şekilde olacak sadece backup and restore adımına geldiğimizde bu kez restore diyecez. Eski yedeğimizi bulup yüklüyoruz.

NOT: Bu işlemi farklı romlar arasında yapamazsınız. Çünkü program pc deki Ghost la aynı işi yapıyor ve doğal olarak o anki kullandığınız Rom dosyalarınıda yedekliyor.

24- Hangi işlemlerde verilerimi kaybederim?

cevap: Wipe Firmware yük iğinizde verileriniz silinir.
Non-wipe Firmware yüklediğinizde verileriniz silinmez.

Kernel yüklemelerinde verileriniz silinmez.

Cihazın IMEI numarasını da içeren bir kod vardı tam hatırlayamadım(hatırlayan ekleyebilir:). Onunla IMEI bölge değiştirirseniz tüm verileriniz silinir.

Farklı kurulumlar arasında kendi verilerinizi silmeden, eski uygulama artıklarında kurtulup temiz bir yükleme yapmak isterseniz cihazı recovery modda başlatıp "wipe cache partition" adımını uygulamanız gerekir. Bu işlem kişisel verilerinizi silmez.

25- Uygulamalar kısmında klasör oluşturuyorum ve uygulamarı bu klasörlere yerleştiriyorum. Cihazı yeniden başlattığımda klasörler var ama içleri boşalmış herşey eski yerine dağılmış neden?

cevap: Tamamen kullandığınız Firmware sürümü ile ilgili. 2.3.6 ve 2.3.5 in bazı sürümlerinde bu sorun var. Mesela 2.3.5 KI3 te bu sorun yok rahatlıkla klasörleme yapabilirsiniz. Ben firmware değiştirmek istemiyorum derseniz bu işi layığıyla yapan "Folder Editor" programını kullanabilirsiniz.

26- IMEI numarası değiştirilmiş bir Galaxy S 2'ye yüklenebilecek herhangi bir resmi ya da custom rom değiştirilen IMEI numarasını eski haline çevirebilir mi?

cevap: Değiştirmez.

27- Telefonumun ses yüksekliğini artırabilir miyim?

cevap: Evet var.

yesilcin.com dan alıntıdır. @ online1'e teşekkür ederim.

Bu numarayı tuşlayıp arayın *#*#197328640#*#*
service mode menu gelir
[5] AUDIO
[1] (VOICE CALL)
[1] HANDSET
[1] Volume
[1] SRC Speech RX Volume
[5] 5_lvl : 87
menu ya basın (soldaki)
0 ve 100, arası bir değer seçin.
100 en sesli seçenektir.
OK deyip çıkın.

Menu ye basın ve geriyi seçin.
Bu menuden aynı zamanda bluetooth sesi, kulaklık sesi, video arama seslerinide artırabilirsiniz.

Not: Bu ayarlar kalıcı değildir. Telefonu kapadığınızda eski haline döner.

28- Telefonumda 3g ve edge açık olmasına rağmen aktif olmuyorlar. Nasıl düzeltebilirim?

cevap: Sırası ile; Ayarlar - Kablosuz ve ağ - Mobil ağlar - Erişim noktası adları - sol seçim tuşu - varsayılana sıfırla.

29- Telefonumun altinda yer alan dokunmatik tuslarin isigi yanmiyor. Nasil acarim? Veya isigin surekli acik kalmasini nasil ayarlarim ?

cevap: Ayarlar / Ekran / Tuş kilidi ışığı süresi.

30- Arka planda çalışan uygulamaları nasıl yönetirim?

cevap: Optimize Tool Box bu konuda en iyisidir.

HaYaLmeaN

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Emegin ve Görüşün için saol

mavishow

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
ne demek, elimden geldiğince cevapsız soru bırakmamaya çalışıcam, ne kadar başarılı oluruz zaman gösterecek.

mavishow

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Cumleten hosbulduk arkadaslar. Varmi baska forumlardan tanidik simalar.

mavishow

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Gsmkolikler, s2 kullanicilarini bekliyorum. Suanda yeryuzundeki en iyi cepi kullananlar nerdesiniz.(cepten yazdigim icin imla hatalari olabilir ozur simdiden)

nowalgin

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Mrb ahmet bey ben galaxy s2 kullanıyorum ama çift dokun özellegini kullanamıyorum özelliklerinde etkinleştirsem bile çift dokundugum zaman hiçbir uyarı veya konuş almıyorum yardmcı olabilirmisiniz ?

Gsmkolik

İphone Destek
Genel Moderatör
Usta Üye
kALİBrasyon ayarlarınızı yapın tekrar deneyin Olmadı yükledigin romu tekrar dan üstüne kur