Çözüldü IMEI KAYİT SURESİ

xcape06

Yeni Üye
Üye
Katılım
4 Şub 2021
Mesajlar
8
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Arkadaşlar bir sene daha rahatız
Covid-19 nedeniyle yolcu beraberinde getirilen, mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınması başvuruları, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 365 gün içinde yapılacak. Söz konusu süre daha önce 120 gün olarak uygulanıyordu.
 

hafiy

Yeni Üye
Üye
Katılım
30 Ara 2020
Mesajlar
8
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Yani çift hatlılar 2 sene kullanabilecek kaçak telefonu?
 

xcape06

Yeni Üye
Üye
Katılım
4 Şub 2021
Mesajlar
8
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Evet kesin bilgi bugün gazeteler filan haber yapar
 

xcape06

Yeni Üye
Üye
Katılım
4 Şub 2021
Mesajlar
8
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Çift hatlı telefonum var arkadaşlar bir IMEI kapanmisti diğer IMEI ninde kapanmasini bekliyordum (IMEI işlemi yapmak için) bugün kapalı olan sim yuvasını denedim ve çalışıyor
 

sas24

Deneyimli Üye
Üye
Katılım
22 Haz 2011
Mesajlar
179
Tepkime puanı
2
Puanları
18

Yurtdışından getirilen telefonlar için kayıt süresi 365 güne çıkarıldı​


Türkiye'ye yurtdışından yolcu beraberinde getirilen, mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik cihazların kayıt altına alınmaları için başvuru süresi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla 120 günden 365 güne çıkarıldı.​


You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


20 Şubat 2021 Cumartesi, 15:45
Yurtdışından getirilen telefonlar için kayıt süresi 365 güne çıkarıldı

Abone Ol
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, "siyah liste", kaçak, kayıp, çalıntı, elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş ya da başka cihazlara kopyalanmış, bertaraf veya ihraç edildiği Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirilmiş, uluslararası daimi veri dolaşım hizmeti aldığı veya Kurum kayıtlarında yer almadığı halde ülke sınırları içinde kullanımda olduğu tespit edilmiş ve kesintisiz 7 yıl süreyle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almamak suretiyle beyaz listeden çıkarılmış cihazlara ait IMEI numaralarından oluşacak.
"Gri liste" ise beyaz ve siyah liste dışında kaldığı tespit edilen ancak elektronik haberleşme hizmetini ülke sınırları içinde geçici olarak alan cihazlara ait IMEI numaralarını kapsayacak.
Eşleştirilmiş beyaz liste, 31 Mayıs 2019 tarihinden itibaren yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaraları ile üç takvim yılı ile sınırlı olmak üzere yolcunun kimlik numarasına kayıtlı abone numaralarının ve işletmeciler tarafından finansman borcu olduğu bildirilen cihazlara ait IMEI numaraları ile borcun devam ettiği süre boyunca borçlu kişiye ait abone numaralarının eşleştirilmesiyle oluşacak.
İşletmeciler, IMEI numarası siyah listede yer alan cihazın kullanıcısına IMEI numarasının siyah listede olduğuna dair kısa mesaj gönderecek, kısa mesaj alma imkanı olmayan cihazın abonesini mümkün olan farklı iletişim yöntemleri ile bilgilendirecek. Uluslararası daimi veri dolaşım hizmeti kapsamındaki cihazın kullanıcısının abonesi olduğu yabancı operatöre de bilgi verilecek.
IMEI numarası siyah listede yer alan cihazın 112 Acil Çağrı servisine erişimi ise sağlanacak.
Kurum kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu tespit edilen ve siyah listeye eklendiği tarihten itibaren 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan elektronik cihazlar, "kaçak cihaz" olarak görülmeye devam edilecek ve kullanıma kapatılacak.
Ancak Covid-19 nedeniyle yolcu beraberinde getirilen, mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik kimlik bilgisini haiz cihazların kayıt altına alınması başvuruları, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 365 gün içinde yapılacak. Söz konusu süre daha önce 120 gün olarak uygulanıyordu.
Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.
 

kralgsms

Yeni Üye
Üye
Katılım
9 Ara 2015
Mesajlar
28
Tepkime puanı
8
Puanları
8
hayır kapanma yine 120 gün 365 gün içinde kayıt yapıldığı tajdirde kullanıma devam edebilecek
 
Üst Alt