iOS 6′da Hazır Yüklü Gelen YouTube Uygulaması Olmayacak (1 Viewer)

Byaras™

Kurucu Admin
Yönetici
Admin
WebMaster
Bildiğiniz gibi Apple, geçtiğimiz haziran başında , sadece uygulama geliştiricileri için de beta test sürümleri yayınlamaya başlamıştı. Beta 1, Beta 2, … şeklinde ilerleyen bu test sürümleri de yaklaşık 2 haftalık periyotlarda yazılım geliştiricilere sunuluyor. Bu her bir Beta test sürümünde de, ya iOS 6′daki hatalar düzeltiliyor, ya da yeni özellikler eklenip çıkartılıyor.

İşte dün akşam (6 Ağustos) yayınlanan iOS 6 Beta 4 test sürümünü yükleyen yazılım geliştiriciler, ilk iPhone ve iPad çıktığından bu yana hazır yüklü gelen YouTube uygulamasını, cihazlarında göremeyince ortalık biraz karıştı
Ben de bir yazı ile bu durumu açıklayayım ve internet dünyasındaki genel düşünceleri ve kendi düşüncelerimi paylaşayım istedim.

Biliyorsunuz Apple ile Google’un arası, Android nedeniyle epey açık. (Limoni demek daha doğru olabilir
) Google aynı zamanda YouTube servisinin da sahibi. Apple, 2007′den bu yana Google ile yaptığı lisans anlaşması sayesinde, iOS tabanlı cihazlarında, kendi geliştirdiği bir uygulama üzerinden YouTube videolarını gösteriyor, hem de reklamsız bir şekilde. Muhtelemen de Apple Google’a, bu lisans nedeniyle her sene ciddi bir rakam ödüyor.

Yine bildiğiniz gibi Apple, Google ile bu tip lisans anlaşmalarını sadece YouTube uygulaması için değil, Harita uygulaması gibi başka servisler için de yapıyor. Fakat Apple, özellikle son zamanlarda birer birer Google’la olan bu işbirliklerini sonlandırıyor. Örneğin ilk ciddi sonlandırmasını yine iOS 6 ile yapmış, başlıklı yazımızda detaylı açıkladığımız gibi Harita uygulamasında Google servislerini değil, kendi servislerini kullanmaya başlamıştı.
Fakat Apple’ın bir video servisi olmadığı için, bu sefer değiştirme yerine direkt YouTube uygulamasını iOS 6′dan kaldırıyor. Apple’ın ‘e yaptığı açıklamaya göre de, Google kendisi bir YouTube uygulaması üzerinde çalışıyormuş ve yakında App Store’a yollayacakmış.
Dün akşam bu gelişmeyi paylaşınca, bazı takipçilerimiz Apple’a tepki gösterdi. Ben ise tam tersine bu gelişmeyi çok hayırlı ve yerinde bir karar olarak görüyorum. Nedeni de standart YouTube uygulamasını başarılılı bulmamam. Apple nerdeyse 5 senedir, bu standart YouTube uygulaması üzerine bir çivi çakmıyordu. Google, adresindeki servisine bir çok yeni özellik ve yetenek eklemesine rağmen bunların çoğu Apple’ın yazdığı uygulamaya yansımıyordu. Muhtemelen anlaşma gereği de Google, App Store’a alternatif bir YouTube uygulaması yollayamıyordu.
Fakat artık Google bu konuda özgür. Muhtemelen çok daha yetenekli bir YouTube uygulaması yayınlayacaktır. Tabii artık bu uygulamadaki videolarda, sitesinde olduğu gibi reklam görme ihtimalimiz var Fakat yine de standart uygulamaya göre daha yetenekli bir uygulama olacağı kesin.
Not: Resmi açıklamalara göre YouTube uygulaması iOS 5 ve öncesi sürümlerde kalmaya devam edecek, sadece iOS 6 ve sonrası sürümlerde olmayacak.
Bu arada takipçilerimizden yine iOS 6′nın resmi yayınlanma tarihi ile ilgili sorular gelmeye başladı. Tekrar hatırlatıyorum; Apple çok önceden hiç bir zaman tarih açıklamaz Biliyorsunuz Apple, sonbahar gibi çok geniş ifade kullanmıştı. Fakat dedikodular, eylül ayının ikinci yarısına işaret ediyor. Hatta 12 Eylül’de yeni iPhone’un tanıtılacağı, 21 Eylül’de de satışının başlayacağı yönünde dedikodular var. iOS 6 da yeni iPhone modeli ile çok yakın zamanda yayınlanacağı için Eylül ortaları ya da sonu muhtemel bir yayınlanma tarihi olabilir.