iphone nedir , özellikleri iphone 4s mi alsam 3gs mi diyenler iphone 4 ile iphone 4s arasındaki fark nedir (1 Viewer)

Gsmkolik

İphone Destek
Genel Moderatör
Usta Üye
Uzun zamandır herkesin merakla beklediği Apple Iphone , sonunda geçen ay çıktı. Çıktı çıkmasına ama, yanında da bi sürü tartışma ve yenilikle beraber çıktı. Birçoğunuz bu telefonu yakından gördü ya da merak ediyor olabilir, bu yazımızda bu cihazla ilgili mümkün olan tüm detayları anlatmaya çalışacağız. Şahsen sony ericsson p9xx serileri (UIQ), nokia symbian s60,s70,s80, s90, windows mobile 2003, 2003SE, wm5, wm6 , nokia 9000 serisi telefonların hemen hemen hepsini kullanmış ve hatta hepsine uygulama geliştirmiş bir yazılımcı olarak önceleri pek bir dudak bükerek "neymiş bu iphone?" diyerek biraz şüphe ile yaklaşmıştım, fakat kullandıkça fikrim gerçekten değişti. kah heyecanlanarak, kah mutluluktan gözleri dolarak, bazende "aaa nası yaa, bu nası olmaz bu telefonda" diyerek aşağıdaki yazıyı hazırladım.
Iphone nedir?
Aslına bakarsanız temelde quad band bir gsm telefondan baska birsey degil :) . şaka bir yana bence bir bilgisayar içine "eklenmiş" bir telefon. 599$ ilk çıktığında biçilen fiyattı, fakat daha sonra Apple 200$ indirim yaparak, 399$ + vergi (bu eyalete ve şehire göre değişiyor, ben NewYork'tan aldırdım 34$ vergi tuttu. Ben apple.com dan satın alıp, NewYorkta yaşayan bir arkadaşıma yolladım, o da Türkiye'ye gelirken yanında getirdi.) gibi bir fiyata alabiliyorsunuz. Gerçi bir sürü uyanık memlekette 1.500 YTL ye kadar varan fiyatlarla, tutturabildiğine satıyor. Doğubank'ta falan telefonu 1.000$ civarı bulmanız mümkündür.

Kutudan ne çıkıyor?
Çok şık bir kutu içinde, kulaklık, şarj aleti, dock (beşik) ünitesi, usb senkronizasyon kablosu, AT&T telefon operatörünün sim kartı, ufak bir kitapçık çıkıyor karşımıza. İçinde standart olarak bir yazılım cd si yok, internetten adresinden iTunes isimli programı çekmeniz gerekiyor. Bu program ile her türlü dosya transferi, senkronizasyon, vs herşey yapılabiliyor. Ve malesef başka bir programla (standartta yok ama başka yollarla var) telefona birşey atılamıyor.

Telefonu kutudan çıkarttım, sırada ne var?
Telefonu ilk açtığınızda Apple'dan aktivasyon yapmanız isteniyor. daha sonra da AT&T ile yapmış olduğunuz anlaşmaya istinaden, telefonun gsm özelliğini aktivasyondan geçiriyorsunuz. Herşey yolundaysa, telefon AT&T sim kartı ile çalışır hale geliyor.

Sonrasında eğer yeni bir güncelleştirme varsa(dikkat bu yazıyı sonuna kadar okumadan bunları yapmayın), iTunes güncelleştirmeleri gösteriyor ve gerekiyorsa da telefona yüklüyor. Telefonu kapatmak için yukarıda bulunan tuşa 20 saniye basılı tutarsanız, ekranda kırmızı bir buton çıkıyor, sağa dogru elinizle kaydırdığınızda, telefon kapanıyor. Tekrar açmak için yine yukarıdaki tuşa birkaç saniye basmanız yeterli. Telefonu restart etmek için, üstteki tuş ve ortadaki yuvarlak tuşa 10 saniye basılı tutarsanız, telefon restart oluyor. Aynı zamanda bu "recovery mode" denen bir moda gelmiş oluyor. Bu şekilde telefonu beşiğe koyduğunuzda, iTunes telefonun recovery modunda olduğunu anlıyor. Bu metod daha sonra işimize yarayacak. Elbette bir de Türkiye'de gsm operatörlerine onaylatmak gerekiyor. Bu da aslında kolay, 2007 yılına ait üstünde giriş-çıkış damgası olan herhangi birine ait pasaportla birlikte telefonu Turkcell Extra,avea, Vodafon'a götürüyorsunuz (fatura istemiyorlar), 5 dakikada ücretsiz kayıt altına alıyorlar.

Alıntı:Chip