iPhone ve iPad'ı Sıfırlama ve Geri Yükleme (1 Viewer)

ByberK®™

2
Kayıtlı Kullanıcı
Sık sık takipçilerimizden; “İkinci el cihaz aldım fakat içinden başka kullanıcıların bilgileri çıkıyor” ya da “Cihazımı servise vereceğim ne yapmam lazım” tarzında sorular geliyor. Her ne kadar kullanıcılar uzak dursa da bazı durumlarda cihazımızı Geri Yükleme’miz (Restore), bazen de sıfırlamamız gerekebiliyor.
Ben de bu durumlar için adım adım yapılması gerekenleri ve hangi durumlarda bu işlemlere ihtiyaç olabileceğini paylaşayım istedim. Her ne kadar geçtiğimiz ay paylaştığımız “ ” yazısında aşağıda anlattıklarımızın bir çoğunu paylaşmış olsak da, cihazı sıfırlamak ya da değiştirmek, çoğu kullanıcı için çok farklı bir süreç. Dolayısıyla bu yazıda paylaştıklarımız, aşağıdaki durumda olan kullanıcılar için her zaman lazım olacaktır:

• Cihazını tamir için servise vermek isteyenler
  • Cihazını satmak veya bir tanıdığına vermek isteyenler
  • Cihazını yenisi ile değiştirmek isteyenler
  • Cihazını çeşitli sorunlar nedeniyle sıfırlamak isteyenler
Aşağıda paylaştıklarımız da 3 ana aşamadan, yani “Yedek Alma“, “Cihaz Sıfırlama” ve de “Geri Yükleme” aşamalarından oluşuyor:
[h=4]a) Yedek Alma (Backup)[/h]Eğer cihazımızı bir başkasına veya servise vereceksek önce içindeki özel bilgilerimizi silmemiz gerekiyor. Dolayısıyla öncesinde cihazdaki bilgilerimizi yedeklememiz çok önemli. Ayrıca başka bir cihaza geçeceksek de önce eski cihazımızdaki bilgileri bir yere kaydetmemiz yani yedeklememiz gerekiyor ki, yeni cihaza aktarabilelim.
(Her ne kadar detaylı bahsettiğimiz gibi iOS 5 ile gelen özelliği ile de yedek almak mümkün olsa da, ben daha kısa sürdüğü ve yüksek bir internet bağlantısı gerektirmediği için hep iTunes’u tercih ediyorum. Bu yüzden aşağıdaki yazıdaki herşey ‘a göre anlatılmıştır.)
1) Yetkilendirme (Authorize Computer)
Bir cihazın iTunes ile birlikte sorunsuzca kullanılabilmesi için, o cihazda yüklü bulunan uygulamaları indirmekte kullanılan Apple Kimliği ile iTunes’un bir kereliğine yetkilendirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla eğer ilk defa bir bilgisayarda iTunes kullanacaksanız, “Mağaza -> Bu Bilgisayarı Yetkilendir” işlemini yapmanız gerekecek.

Eğer daha önce yaptıysanız, yani sürekli kullandığınız bir iTunes varsa o zaman tekrar yapmanıza gerek yok.
2) Satın Alınanları Aktar (Transfer Purchases)
Bir sonraki adımda paylaştığımız yedekleme işlemi, cihazımızdaki uygulamaların kendisini değil, uygulamaların verilerini (oyunların bölümleri gibi) yedekliyor. Dolayısıyla cihazımızı sıfırladıktan sonra tüm uygulamaları App Store’dan tekrar indirmek zorunda kalmamak için “Satın Alınanları Aktar” (Transfer Purchases) işlemi yaparak iPhone veya iPad’imizdeki uygulamaları bir seferde tümünün iTunes’a transferini sağlayabiliyoruz.

webmyx

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
ipad hakkında ne yapmak istiyorsanız, hangi sorunu çözmek istiyorsanız İstanbul'da bulunan adresini ziyaret edebilirsiniz. İşinin ehli bir ipad servisidir