Metro – Deniz Ulaşım Rehberi – Ücretsiz Uygulamalar (1 Viewer)

Byaras™

Kurucu Admin
Yönetici
Admin
WebMaster
Bu yazımızda Cohous firması tarafından hazırlanan Metro Ulaşım ve Deniz Ulaşım uygulamalarını inceleyeceğiz.
Düşüncenin çok yerinde olduğunu söylemeliyiz. İkisi de işe yarayacak uygulamalar olmuş.
Deniz Ulaşım uygulamasının sadece İstanbul’a hitap etmesi bir dezavantaj diye düşünüyorum. Söz gelimi İzmir’de eklenebilirdi. İlerleyen zamanlarda eklenecektir. Uygulamayı kullanarak İç Hat Deniz Otobüsleri, Dış Hat Deniz Otobüsleri, Hızlı Feribot Hatları ve Yolcu Vapurları butonlarından İstanbul için deniz ulaşımına dair her bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Sadece kalkış yeri, varış yeri ve tarih bilgisi sonucu seferlerin saatlerine ulaşabiliyorsunuz.

Metro Ulaşım ise İstanbul, Ankara ve İzmir illerimizin metro seferlerine, sefer saatlerine kolay erişim sağlıyor. Açılışta bir defaya mahsus olmak üzere ilinizi ve dilinizi seçiyorsunuz. Sonrasında metro hattını, kalkış ve varış durağı bilgilerini seçerek kalkış durağı saat bilgilerine kolaylıkla erişebiliyorsunuz. Sürekli kullandığınız hattı favorilerinize ekleyerek hızlı ulaşım imkanına sahip oluyorsunuz. Harita kısmına takıldım, haritayı seçince size en yakın durağı gösteriyor. Bu güzel, ancak bunun yanında metro hattının güzergahını, duraklarını görmeyi bekliyordum. Çünkü metro hattının adını, durakların adını bilmiyor olabilirim ancak gideceğim yeri ve oradan metro geçtiğini biliyor olabilirim. Ve haritada ‘sadece’ size en yakın durak gösterilmiş. Diğer duraklar da gösterilmeli, bir sonraki sürümler de eklenecektir diye umuyorum. Uygulamanın İngilizce dil seçeneğinin olduğunu da belirtelim.
İki uygulamaya ortak eleştirilerim var, bunları da söyleyeyim. Kullanıcı sürekli progress dialog ile karşı karşıya kalıyor. Uygulama yavaş çalışmasa bile yavaş olduğu hissine kapılıyorsunuz. Galiba hat isimleri, durak bilgileri ve Deniz Ulaşım’da kalkış-varış yeri bilgileri online olarak görüntüleniyor. Neden online görüntüleniyor anlamadım, bunlar uygulamada sabit olabilir, sadece saatleri online görüntüleyeyim. Bir metro hattı hadi diyince 10 günde inşa edilmiyor ki, sürekli güncellenmesi gereken bir şey değil. Bu şekilde uygulamanın daha hızlı bir şekilde çalışması sağlanabilirdi. Deniz Ulaşım için de aynı eleştiri yapılabilir, ancak seferlerin daha esnek olabileceği düşünülerek müsamahakâr davranılabilir.
Görsellik olarak bana hitap eden uygulamalar olduğunu söylemeliyim. Amacına uygun sade tasarım hoş olmuş. Tek sıkıntı butonlara bastım mı basmadım mı diye düşünüyor kullanıcı, tatmin olamıyor. Butona tıklandığında bir görsel efekt verilebilirdi.
Daha geliştirileceğini düşünerek uygulamalara 5 üzerinden 4 yıldız veriyorum. Siz de Android Marketinizi kullanarak uygulamalara erişebilirsiniz ve geliştiricilere görüşlerinizi iletebilirsiniz.
Deniz Ulaşım:
Metro Ulaşım: