MWC: HTC, Android ve Windows Phone 7 (1 Viewer)

paylasımcı

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı

Google, Sony Ericsson'la buluşuyor:Xperia X10 mini ve mini pro, Android OS ile çalışıyor.

18.02.2010 tarihi itibariyle Mobile World Congress (MWC) etkinliği bitti. Aralarında HTC, Sony Ericsson, Samsung'un da bulunduğu birçok firma bu etkinlikte 2010'a yön verecek ceptelefonlarını tanıttılar.

Mobil işletim sistemleri odakta
Bu sene HTC-Armada, Legend ve HD Mini veya Samsung S8500 Wave gibi cep telefonlarının yanında her şeyden önce mobilişletim sistemleri ön plandaydı. Örneğin Symbian vakfı yeni 'ün martın sonunda çıkacağını duyurdu. Microsoft ise serisini tanıttı ve Samsung kendi açık kaynak kodlu işletim sistemi bada'yı kullanan ilk cep telefonunu ortaya çıkardı. Etkinlikte özellikle Android tabanlı yeni cep telefonları dikkatleri üzerine çekti. Örneğin Sony Ericsson'un iki cep telefonu, X10 mini ve X10 mini pro, Google işletim sistemini kullanıyor. Sony Ericsson'un dışında Motorola ve Huawei de Android cepler tanıttı. Elbette bu sene içerisinde çıkması beklenen ve LTE desteği sunacak olan bir sonraki Google Nexus One da Android ile hayat buluyor.

LTE ön plana çıkıyor
UMTS ve HSDPA'nın halefi yahut takma adıyla 4G de MWC'deki ana konulardan bir tanesiydi. Örneğin Samsung ilk LTE cihazlarını duyurdu. Symbian ve Windows Phone 7 de 4G standardını destekleyecek. Buna karşın piyasa devi Nokia hayal kırıklığına uğrattı. Ovi ve yeni bir yazılım platformuyla ilgili birkaç yenilik dışında Finlandiyalılar, hiçbir yeni cep telefonu tanıtmadı.

Resim galerimizde sizi bu seneki MWC etkinliğinde tanıtılan cep telefonlarıyla buluşturuyoruz. MWC 2010 turu başlasın!