Bilgi Quallcom İşlemci Cihazlarda Turkcell VoLte-VoWifi-ViLte Etkinleştirme

  • Konbuyu başlatan YuSuF02
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 3
  • Görüntüleme : 73
  • Okuma süresi: 4:14

YuSuF02

ELHAMDU LİLLAHİ RABBİL ALEMİN
Yönetici
Admin
Site Yetkilisi
Kolik Expert
Premium Üye
Haber Ekibi
Katılım
11 Eki 2019
Mesajlar
2,949
Tepkime puanı
1,576
Puanları
178
Konum
Kayıp Şehir
Web sitesi
tevhidgundemi.com
İsim
M.Yusuf
Cihazım
iPhone 8
Android Bilgisi
Uzman
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Mucit GSM
Herkese merhaba
Öncelikle yapacağınız işlemler cihazınızda geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açabilir.Bundan dolayı yedekli olarak çalışmanızı öneririm.Özellikle TWRP den EFS ve FSG yedeklerinizi alınız.İşlemler yüzünden oluşabilecek olan brick veya şebeke sorunlarından kişinin kendisi sorumludur.
Ben ve mmengi hocam deneme yanılma yöntemi ile bulduk.Biz de işe yarayan sizde de kesin sonuç verecek diye bişey yok malesef..

Gerekli dosyalar ekte mevcuttur.İşlem önceliği ile sırasıyla yapmanız gerekenleri yazıyorum.
1-Hattınıza volte tanımlı olmalıdır.Bunun için resmi olarak tanınan telefonlardan birisine hattınızı takıp operatörünüzden mesaj yolu ile servisi aktif ediniz.Onay mesajı geldiğinde bu işlem tamamdır.
2-Sonrasında hattınızı kendi cihazınıza takıp telefon ekranından *#*#86583#*#* tuşlayıp cihazınızın ekranında ''volte was disabled'' iletisini görmeniz gerekmektedir.(Custom romlar genelde default olarak volte tanımlı oluyor.Bu kod miui içindir.)
Sonrasında mobilağ ayarlarından erişim noktası adlarından manuel ims apn eklemeliyiz.Bunun için yeni apn açın ve ad:Turkcell IMS apn:ims apn türü:ims protokoller İPV4/İPV6 olarak ayarlayın kaydedin.
3-Ekte bulunan qpst programını mümkünse windows 7 64bit bir pc'ye kurunuz.Yok ise windows 10 64bit pc'de sürücü imzalamasını devre dışı bırakınız.(Gerekli kaynaklar google amca da mevcut).
4-Öncelikle telefonunuz rootlu olmalıdır ve usb hata ayıklama açık olmalıdır.Cihazı PC ye bağlayıp adb komut sistemini çalıştırıyoruz.
Adb komut ekranına şu komutları veriyoruz;

adb devices
adb shell
su (bu komuttan sonra telefon ekranında beliren pencereden onay veriniz)
setprop sys.usb.config diag,adb

Bu komutlardan sonra diag portumuz açılmış olması gerekiyor.Qpst programını çalıştırın eğer diag portu aktif olmamış ise driver sorununuz var demektir.Yine google amca'ya sorunuz.
5-Qpst programı diag portu gördü ise üst taraftaki ''start cilent'' tıklıyoruz ve hemen altında çıkan 'EFS explorer eklentisini açıyoruz.
6-Efs explorer çalışınca ekranda efs partition içindeki dosyaları göreceksiniz.Bundan sonra ekte vermiş olduğum Turkcell EFS dosyalarının aynılarını cihazınızın içinden bulup,Turkcell EFS klasörlerin içeriğini cihazınızdaki aynı isimle olan klasörün içine sürükleyip bırakın.Size üzerine yazmak için izin soracak.Hepsi için uygula tikini işaretleyip tamam'a tıklayın.Sonrasında klasörü klasörüne bütün içeriği cihazınızın klasörlerinin içine atın.Biraz meşakkatli bir işlem sabırla dikkatli bir biçimde sırayla ilerleyin.(Not: Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sonuç alamaz iseniz yedeğinizden geri dönüp tekrar cihazınız içindeki klasör içeriğini silip {klasörleri değil sadece içeriği},sırası ile sadece benim verdiğim dosyadaki içeriği cihaza tekrar atın.Bu iki yöntemden birisinden sonuç alacaksınızdır.)
7-Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdikten sonra tekrar adb komut ekranına dönün ve şu komutu girin;

adb reboot

8-Telefonunuz yeniden başladıktan sonra eğer kullandığınız romun desteği var ise direkt volte,vilte ve vowifi çalışacaktır.
9-Eğer romun desteği yok ise aşağıda belirttiğim şekilde bir root explorer programı ile buildprop editlemeyi deneyin.Bunlar bende sağlıklı çalışan radio buildprop kodları.(Bendeki cihaz mi max 2.Bu değişikliği yaparken orjinal buildprop dosyanızn bir yedeğini alın.)Daha öncede belirttiğim gibi sizde sağlıklı çalışacak diye birşey yok.Deneyen arkadaşlar cihazlarını da belirtip konu altına yorum atsınlar.

# Debug Options
persist.dbg.ims_volte_enable=1
persist.dbg.volte_avail_ovr=1
persist.dbg.vt_avail_ovr=1
persist.dbg.wfc_avail_ovr=1

# Radio Options
persist.radio.rat_on=combine
persist.radio.data_ltd_sys_ind=1
persist.radio.data_con_rprt=1
persist.radio.calls.on.ims=1


Not:Bu işlemler redmi note 3 ve mi max 2 ile denenip sonuç alınmıştır.Ben mi max 2 de lineage 15.1 ve aex 4.6 romu ile sonuç aldım.Eğer miui tabanlı bir romda telefon ekranında *#*#4636#*#* yapınca telefon bilgileri altında ''volte temel hazırlığı yapıldı'' ''video görüşmesi temel hazırlığı yap'' ve ''Kablosuz ağ üzerinden görüşme temel hazırlığını yap'' seçenekleri mevcut ise bu yöntem işe yarayabilir.Denemek lazım.Turkcell harici operatörler de işe yararmı bilemiyorum.Eğer bütün bunlar işe yaramadı ise birde bu işlemlerden sonra ekte verilen ''wificalling needs'' dosyası içindekileri root explorer yardımı ile system/privapp klasörü içine atıp cihazı yeniden başlatın.
 

YuSuF02

ELHAMDU LİLLAHİ RABBİL ALEMİN
Yönetici
Admin
Site Yetkilisi
Kolik Expert
Premium Üye
Haber Ekibi
Katılım
11 Eki 2019
Mesajlar
2,949
Tepkime puanı
1,576
Puanları
178
Konum
Kayıp Şehir
Web sitesi
tevhidgundemi.com
İsim
M.Yusuf
Cihazım
iPhone 8
Android Bilgisi
Uzman
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Mucit GSM
rica ederim
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst