Samsung Galaxy Ace S5830 Root ve Flash Player 11 Kurulumu!!!!!!!! (1 Viewer)

Sinay57

Usta Üye
Genel Moderatör
Usta Üye
Merhaba arkadaşlar, gelen sorular üzerine daha aydınlatıcı olması bakımından bu konuları detaylı bir şekilde anlatmak istedim. Önce telefonumuzu nasıl root edeceğiz onu anlatayım.
Root demek, telefona yönetici girişi yapmış gibi tüm dosyaları, sistem dosyaları dahil görebilmek, silebilmek ve dosya izinlerini değiştirebilmek gibi sistem üzerinde birçok işleme açmak demektir.
Nasıl rootlarım?
Öncelikle bu işlemin telefonunuzu olumsuz bir durumda garanti dışı bırakabileceğini belirteyim. Çıkabilecek aksilikleri gözönüne alınız.. Ama şimdiye kadar kendi telefonumda bu anlatacaklarımı denedim ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Önemli olan birşeyleri iyi araştırıp bilgi sahibi olduktan sonra işe kalkışmaktır yoksa başınız ağrıyabilir. Forumlarda çok rastlıyorum telefonunu yeni almış hiç araştırma yapmadan (önyargılı değilim ama öyle anlaşılıyor) rom yüklemeye kalkışmış ve telefonu brick yani açılamaz duruma getirmiş. Demem o ki tartın ölçün biçin öyle işe kalkışın. Ben epey bi araştırma yaptıktan ve orjinal romumdan sıkıldıktan sonra root ve rom yükleme işlemlerine girmiştim
Bu uyarılarımdan sonra artık root olayına girebiliriz. Oldukça basit bir işlem ama bende acemisiyken recovery ye girmeye bile korkuyordum açıkcası.
1 -Root dosyasını indirin veya aşağıdaki barkodu okutun.

2- Dosyayı bilgisayarınıza indirdiyseniz, sd kartınıza atın. (Zip dosyası zipten çıkarmayın olduğu gibi atın sd karta)
3- Telefonu kapatın ve Recovery Menüsünü görene kadar sırasıyla Orta Tuş + Açma Kapama tuşlarına basılı tutun.
4- Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir ekran gelecek. Bu ekran dokunmatik değil. Ses açma kapama tuşları ile aşağı yukarı, orta tuş ile de seçim yapıyorsunuz.. Buradan apply update from sdcard ı seçin.

5- Sonra Sd karta attığımız root_upd_1.zip dosyasını bulun ve onu seçin. Açılan ekranda YES i bulun ve seçin tekrar. Yüklemenin yapıldığını göreceksiniz. Bitince reboot system now ı seçin, telefon yeniden başlayacaktır ve artık telefonunuz rootlu…
Not : Kuracağınız uygulamanın istediği izinleri dikkatli okuyun ve güvenmediğiniz uygulamaları kurmayın. Aksi halde arkaplanda çalışan bir uygulama bilgilerinizi internet aracılığı ile ikinci kişilere aktarabilir. Root lu iken daha çok dikkat etmelisiniz.
Flash Player 11 Kurulumu
Normalde telefonumuzun işlemcisi Flash Player desteklemiyordu ama Adobe Armv6 işlemciler içinde bu desteği sağlamıştı geçtiğimiz günlerde. Şimdi kuruluma geçelim.
(Programların Kare Barkodları aşağıdadır. Onlarıda kullanabilirsiniz )
1- İlk önce Flash Player 11 i indirin ve normal bir şekilde yükleyin.
2- Lib klasörünü içeren dosyayıda indirin.
3- Lib klasöründeki dosyaları Root Explorer yardımıyla sistemdekilerle değiştireceğiz. Root explorer indirin.
4- Lib.zip i açın ve…
gerekli olanları aşagıda verdim upload ettim:D

libflashplayer.so
libstagefright_froyo.so
libstagefright_honeycomb.so
libysshared.so
dosyalarını sd kartınıza atın.
5- Şimdi Root Explorer ı açın (ilk defa giriyorsanız super user izin vereyim mi bu programa diye bir soru soracaktır ona Allow diyoruz:) ) ve üstteki Mount R/W butonuna tıklayın. Sol üst köşede Mounted as R/W yazdığını ve butonun R/O olaran değiştiğini göreceksiniz. (Read/Write – Read Only) Bu işlemi yapmazsanız yukarıda belittiğim dosyaları belirteceğim konuma yazmanıza izin vermeyecektir sistem.
6- Root explorer a girdikten sonra aşağı doğru inin ve sd card klasörünü bulun. Oradan daha önce atmış olduğumuz dosyaları seçin. Çoklu seçim için Seçenekler tuşuna basın (orta tuşun solundaki tuş) Multi-Select seçeneğine tıklayın ve 4 dosyayıda seçip, Copy e tıklayın. Daha sonra geri ana dizine gelin yani ilk ekrana. Bu sefer /data/data/com_adobe_flashplayer/lib/ klasörüne girin ve Paste ye tıklayın. !Dikkat! Bu işlemi gerçekleştirirken yetersiz alan uyarısı alıyorsanız varolan lib klasörünü silin ve yeni klasör oluşturduktan sonra dosyaları kopyalayın lib e.
7- Son olarak libflashplayer.so basılı tutup. Permission a tıklayıp tüm izinleri veriyoruz. Yani hepsini işaretliyoruz. Bunu diğer 3 dosya içinde yapın. Hepsine bu izinleri vermelisiniz. Ondan sonra bir geri gelin ve Lib klasörünede aynısını yapın.
Telefonu yeniden başlatmaya gerek yok direk internete girip deneyebilirsiniz.
Bende 2.3.5 sürümü var ve problemsiz çalıştı. Kendim nasıl yaptıysam öyle anlattım. Hayırlı olsun

bay19

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
slm ben mesela nfs shift i felanda yükleye bilirmiyim telefonuma (galxy ace)