Sicak hava istasyonu hk (1 Viewer)

deathdragon

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Degerli ustalar, sicak hava istasyonunda plaketi yakmadan entegre, micro soket sokmek icin kullandiginiz isi degeri nedir? Bir kac arastirmama ragmen 260 derece deniyor acaba dogru mu fazla mi gelir. Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler. :)

ÖzkanGSM

Code Master
Kıdemli Üye
Deneyimli Üye
El yeteneğine tecrübene göre değişir ustam. lakin 260 derecede çok verimli çalışabileceğini sanmıyorum. ben 380 derecede çalışıyorum. ve herzaman ısı bandı kullanıyorum.

deathdragon

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
El yeteneğine tecrübene göre değişir ustam. lakin 260 derecede çok verimli çalışabileceğini sanmıyorum. ben 380 derecede çalışıyorum. ve herzaman ısı bandı kullanıyorum.
Cevap icin tesekkurler ustad, tabi benimde isi bandim mevcut. Ama acemi biri icin 380 derece biraz fazla gibi bana.. :D

zekaikilic

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
ben 350 derecede calısıyorum bol flux ile , tabı sabit tutmadan ve havasını cok acmadan eger bozulabileceni düşündüpünüz elemanlar var ise madeni para vs koyarak yapabilirsiniz .

ÖzkanGSM

Code Master
Kıdemli Üye
Deneyimli Üye
ben 350 derecede calısıyorum bol flux ile , tabı sabit tutmadan ve havasını cok acmadan eger bozulabileceni düşündüpünüz elemanlar var ise madeni para vs koyarak yapabilirsiniz .
Ustamın hakkı var fakat, bozuk para yada metal objeler entegreyi kusturabilir ağırlığı ile. tecrübeyle sabit. en iyisi ustam elindeki makinanın performansını ölçmek ve en doğru ısıyı bulmak için , hurda bordlar üzerinde alıştırma yapmanızda fayda var. ben LG G3 anakartların işlemci sorununu şu şekilde çözdüm örnek olması açısından ;
evvela hurda bir g3 ten işlemciyi rastgele sıcaklık ile söktüm ayırdım. sonrasında entegreyi dik konuma mengeneyle getirdikten sonra arkasından ısı vererek lehimler kaç derecede kaç saniyede eriyor baktım. ve bu ısı ve süreyi düzenli olarak diğer anakartlar üzerinde kullandım. çok şükür kusturmadan ve zarar vermeden bir çok cihaz kaldırdım. allah işinizi rast getirsin. kaza bela vermesin fakat bunlar başınıza gelecek. zira ustalık deneyimle ve yapılan hataların çokluğuyla doğru orantılıdır. ki hataları görüp tekrarlamayasınız. Cesur olun ama kararında ;)

zekaikilic

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ustamın hakkı var fakat, bozuk para yada metal objeler entegreyi kusturabilir ağırlığı ile. tecrübeyle sabit. en iyisi ustam elindeki makinanın performansını ölçmek ve en doğru ısıyı bulmak için , hurda bordlar üzerinde alıştırma yapmanızda fayda var. ben LG G3 anakartların işlemci sorununu şu şekilde çözdüm örnek olması açısından ;
evvela hurda bir g3 ten işlemciyi rastgele sıcaklık ile söktüm ayırdım. sonrasında entegreyi dik konuma mengeneyle getirdikten sonra arkasından ısı vererek lehimler kaç derecede kaç saniyede eriyor baktım. ve bu ısı ve süreyi düzenli olarak diğer anakartlar üzerinde kullandım. çok şükür kusturmadan ve zarar vermeden bir çok cihaz kaldırdım. allah işinizi rast getirsin. kaza bela vermesin fakat bunlar başınıza gelecek. zira ustalık deneyimle ve yapılan hataların çokluğuyla doğru orantılıdır. ki hataları görüp tekrarlamayasınız. Cesur olun ama kararında ;)

doğru hocam zaten el biryerden sonra kendine yer buluyor alısıyor bol flux dedim ise de oyle kusturcak kadar değil hocam sonra ugras dur hurda kartları severim el ayarım kaçmasın diye sokerim bakalım basansda kaçma var mı diye :)

zekaikilic

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
cevreme bakıyorum da artık cogu yer yazılım bile atmak ile ugrasmak istemiyor , yol cekmek eziyet geliyor cevremdekilere hele hele ben daha cevremde mikroskopu olan yer bga kalıbı olan yer gormedim box hak getire . oca makinesi desen o ne dicekler aslında bu sektor artık durmaz daha cosarda isteyene .

Laz EnEs

Acemi Üye
Acemi Üye
Kayıtlı Kullanıcı
cevreme bakıyorum da artık cogu yer yazılım bile atmak ile ugrasmak istemiyor , yol cekmek eziyet geliyor cevremdekilere hele hele ben daha cevremde mikroskopu olan yer bga kalıbı olan yer gormedim box hak getire . oca makinesi desen o ne dicekler aslında bu sektor artık durmaz daha cosarda isteyene .
Haklısın Hoca Teknikservisişi bitirdiler aslında youtubedan izleyip yapayaçalışan müsteri profili artı kaldıkı iyce bozup dağınık halde getirenide var ekrantakmayı tamirzanneden insanlarvar kocakoca tabelalara teknikservis yazıyolar yazıkyani :(

zekaikilic

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Nasıl artık format atmak bilgisayarda ele düştü isede telefonda artık ekran değiştirmek ele düştü , PC’de artık bga reball , anakarta müdale , telefonda şema ile anakarta müdale , yol , bga jtag , oca yapan kazanır, artık cihazlar kapalı kutu yok öyle iki vida bir ekran artık Cimbızı hava tabancası bobin teli olan kazanır, severim bir tornavida ile tel açan müşteri bırakın söksünler elemeyin

tamircidayi

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı işler ustalar,

Bizde aşağıdaki alttan ısıtıcılar var. Soket ve BGA değişimi birebir. Günde ortala 200 adet ana kartı bunlarla müdahale ediyoruz.

Bordu alttan ön ısıtma yapılarak kart üzerindeki soket yada BGA yı fazla ısı vermeden söke bilirsiniz.

Isı dan kaynaklı BGA kusma ve bozulma durumu sıfıra iniyor.

Şiddetle teknik servis işi yapan arkadaşlara tavsiye ederim.

Bu alttan ısıtıcıların daha maliyetli olanları var.

Ayrıca Hurda kartlar üzerinde bol sıvı fluxla sallama yöntemi ile dikkatli söküldüğünde kalıplamaya gerek kalmıyor.

BGA nın lehim topları bozulmadan söke bilirsiniz.

zekaikilic

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı işler ustalar,

Bizde aşağıdaki alttan ısıtıcılar var. Soket ve BGA değişimi birebir. Günde ortala 200 adet ana kartı bunlarla müdahale ediyoruz.

Bordu alttan ön ısıtma yapılarak kart üzerindeki soket yada BGA yı fazla ısı vermeden söke bilirsiniz.

Isı dan kaynaklı BGA kusma ve bozulma durumu sıfıra iniyor.

Şiddetle teknik servis işi yapan arkadaşlara tavsiye ederim.

Bu alttan ısıtıcıların daha maliyetli olanları var.

Ayrıca Hurda kartlar üzerinde bol sıvı fluxla sallama yöntemi ile dikkatli söküldüğünde kalıplamaya gerek kalmıyor.

BGA nın lehim topları bozulmadan söke bilirsiniz.

fiyatları nedir hocam

tamircidayi

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
JBC marka olanın 1200 EURO gibi Weller olanlar 400 EUROlardan başlıyor.

Yada alttaki linkteki gibi 52 dolarlık daha ucuza olan da işinizi göre bilir.

Buradaki tek fark pahalı olanlarda zamanlama ve ısı daha stabil olması.

Diğer ucuzda ise kullanıcının becerisine daha çok ihtiyaç duyularak kullanımında iş yapar.

Bu alt ısıtıcılarda İşlemci, EMMC yada SD kart soketi sim kart soketi gibi ısıdan çabuk etkilenen malzemeler kolaylıkla sökülüp takılır.

Borda az ısı uygulandığı için cihazın susma olasılığı düşük.

zekaikilic

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı

Diğer ucuzda ise kullanıcının becerisine daha çok ihtiyaç duyularak kullanımında iş yapar.

Bu alt ısıtıcılarda İşlemci, EMMC yada SD kart soketi sim kart soketi gibi ısıdan çabuk etkilenen malzemeler kolaylıkla sökülüp takılır.

güzel ürünlerde ustam kargosu kendisi kadar .

zekaikilic

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı

yada ileride laptop bga rework istasyonu alıcam rebal için acaba bunun içinde mı kullansam olur mu ki .

tamircidayi

Yeni Üye
Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Laptop kartları yüzeysel olarak telefon ana kartlarında büyük.

Bura alttan ısıtıcıyı iyi seçer sen olur.
Alacak olduğun Alt ısıtıcı laptop ana kartını tamamını kaplamalı. Kartın tamamını alttan ısı ile besleye bilmeli.

zekaikilic

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
yok onu demedim

bga rework istasyonunu acaba telefon için kullanabilirmiyim diye dusundumde bir an