Tablet Pc Savaşları Kızışıyor. BlackBerry Playbook’tan Sonra HTC Flyer`La Sahnede (1 Viewer)

d4rkpi0n

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kayıtlı Kullanıcı

Geçen hafta Barcelona’da yapılan Mobile World Congress’te tablet pazarının kızışacağını ve büyük üreticilerinde oyuna dahil olduğunu paylaşmıştık. Fuar süresince ’un LTE ve HSPA versiyonunu, tableti, tableti, tanıtmıştı.
Şimdi ise son yıllarda akıllı telefon alanında yaptığı ataklarla öne fırlayan HTC’nin tableti HTC Flyer ile BlackBerry PlayBook’un özelliklerini karşılaştırıp özetlemeye çalışacağım.HTC’nin tanıtımını yaptığı HTC Flyer tablet Playbook gibi 7inch ekrana sahip. HTC Flyer Android 2.4 ile ve özelleştirilmiş 3D desteği sunarken, PlayBook ise QNX işletim sistemi ile gelecek. Şimdi bazı başlıklar altında karşılaştırmayı yapalım. (devami icin sag alt kosedeki okumaya devam et linkine tiklayin)

İşletim sistemi:
HTC nin Android 2.4, BlackBerry PlayBook’un ise QNX işletim sistemiyle geleceğini belirtmiştik. Burada PlayBook’un bu yeni işletim sistemi ile çok ciddi görsel atağa geçeceği belirtiliyorki fuarda bunuda gözlemleme imkanı buldum. PlayBook’un değinilmesi gereken en önemli özelliklerinden bir taneside multi tasking desteği olması ve performansın bu konuda çok çok iyi tepki vermesi.

İşlemci:
HTC Flyer Snapdragon 1.5 GHZ işlemci, PlayBook ise dual core 1GHz TI OMAP işlemci ile geliyor. Bu arada Engadget’in yapmış olduğu browser testlerinde TI OMAP 4430 işlemci ile Samsung Exynos, iPad ve LG Optimus karşılaştırmalarında ciddi üstünlük sağlamış durumda.

Çözünürlük ve batarya:
BlackBerry PlayBook ve HTC Flyer 1024×600 ekran çözünürlüğü ve 1080p video playback özelliğine sahip. Buna rağmen HTC batarya konusunda biraz daha geri planda kalıyor. PlayBook ortalama 6 saat pil ömrü sunarken HTC Flyer 4 saatte kalıyor. HTC nin bu batarya konusunsaki zaafı aslında Gingerbread’ten kaynaklanıyor. Örneğin Android 3.0 ile gelecek olan Motorola Xoom’da batarya ömrü 10 saati buluyor.
Bellek:
BlackBerry PlayBook 8,16,32 ve 64 GB lik dahili belleklerle gelirken HTC Flyer tablet 32GB lik versiyona sahip olacak. Her ikiside 1GB lik RAM ve dual core işlemciyle gelirken PlayBook Flyer’in 1.5 GHZ lik chipine gore daha hızlı durumda.