Xiaomi Cihazlar REPAİR Kurtarma/Yeniden Yazma/Repair 2019

  • Konbuyu başlatan by_kamil
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 4
  • Görüntüleme : 511
  • Okuma süresi: 3:27

by_kamil

Android Dev
Yönetici
Admin
Moderatör
Destek Ekibi
Kolik Expert
Premium Üye
Tecrübeli Üye
Katılım
6 May 2017
Mesajlar
1,164
Tepkime puanı
239
Puanları
78
Konum
ordu
Web sitesi
www.gsmkolik.com
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zaman oldu konu açmayalı. Malum iş hayatı yoğun geçiyor. Özelden imei nasıl değiştirilir konusunda birçok mesaj alıyorum. IMEI sorunlarınız hakkında konu açmaya karar verdim. Basit şekilde anlatacağım. Zamanım olmadığı için konuya ekran görüntüsü ekleyemedim. Takıldığınız yer olursa konuya cevap yazın, zamanım olunca bakarım.

Öncelikle IMEI değiştirmek yasal olmayan bir şeydir. Bu sebeple tüm sorumluluk size aittir. Burada yapılacak anlatımı sadece custom rom yükleme işlemlerinde IMEIniz silinirse yapın, bunun dışında yasal olmayan işlemlerde kullanmak için yapmayın!

1. Öncelikle aşağıdaki linkten Qualcom Drivers indirip bilgisayarınıza yükleyin

Qualcom Drivers:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


2. Aynı şekilde aşağıdaki linkten QPST indirip bilgisayarınıza yükleyin

QPST:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


3. Telefonunuzun arama bölümünden *#*#717717#*#* tuşlayın ve telefonunuzu şarj oluyor modda bilgisayara usb kablosu ile bağlayın. Bu kod diag portu açmanızı sağlayacak ve bilgisayarınız qualcom driver i otomatik olarak yükleyecek. Diag portun açılıp açılmadığından emin olmak için bilgisayarınızdan Aygıt Yöneticisi bölümünü açarak kontrol edin.

4. Bilgisayarınızda C:/Program files/Qualcomm/bin/ klasörüne giderek emmc download.exe'yi açın

5. Karşınıza gelen QPST programının penceresinde backup sekmesine giderek qcn dosyasını bilgisayarınızda istediğiniz yere kaydedin (İşlem bitene kadar bekleyin) (Bu işlemi yapabilmeniz için bilgisayarınızın diag portu atamış olması gerekmektedir. Program üzerinde diag portu göremiyorsanız qcn dosyasını kaydedemezsiniz. Bu sebeple en baştan başlayarak tekrardan işlemleri gözden geçirerek sırayla yapın)

6. Aşağıdaki linkten HexEdit programını indirin ve qcn dosyasını bu program üzerinde açın

HexEdit:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


7. Burada en önemli nokta imei satırını bulup değiştirmek. Bunun dışında herhangi bir yeri değiştirmeyin. Qcn dosyası içerisinde imei nuramaları kodlanmış bir şekilde yer almaktadır. Direkt olarak imei numarasını yazıp bulmanız mümkün değildir. Bu sebeple IMEI Conventer programını kullanmanız gerekmektedir.

8. Aşağıdaki linkten IMEI Conventer programını indirip bilgisayarınızda açın

IMEI Conventer:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


9. IMEI Conventer programında sol tarafa telefonunuzun değiştirmek istediğiniz (eski IMEI) imei yi girin ve convert imei butonuna basın. Sağ tarafta oluşan kodlanmış yeni IMEI rakamlarını HexEdit ile açmış olduğunuz QCN dosyası içerisinde aratın. Satırı bulduktan sonra 10. işleme geçin.

10. Şimdi de yazmak istediğiniz yeni IMEInizi IMEI Conventer programında sol tarafa yazın ve convert imei butonuna basın. Sağ tarafta oluşan kodlanmış yeni IMEI rakamlarını HexEdit ile açmış olduğunuz QCN dosyasınında bulduğunuz eski IMEInizin olduğu satırlardaki rakamları dikkatlice aynı sırada olacak şekilde değiştirin.

11. Birden fazla IMEI yazmak istiyorsanız diğer IMEIniz için de aynı işlemi yapın.

12. Tüm işlemler bittikten sonra HexEdit programında yeni QCN dosyasını kaydedin.

13. QPST programını kapattıysanız C:/Program files/Qualcomm/bin/ klasörüne giderek emmc download.exe'yi açın ve Restore sekmesine gelin. Programı kapatmadıysanız direkt olarak program üzerinde Restore sekmesine gelin. Browser bölümünden yeni oluşturmuş olduğunuz QCN dosyasını seçin ve start butonuna basarak işlemi başlatın. İşlem tamamladıktan sonra telefonunuzun USB bağlantısını kesin ve yeniden başlatın.

14. Bu işlemler sonucunda imeiniz yazılmış olacaktır. Global Romda da Developer Romda da denedim. Bu yöntem her iki romda da çalışmaktadır. Bootloader kilitini açmadan da yazdığım oldu. İşlem başarılı olmaktadır
 

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst