Yurtdışından Getirilen Telefonların Pasaport İle İMEİ Kaydı (1 Viewer)

soyalp

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışından gelen cihazlarda Ülkemizde başlatılan bir uygulama ile Pasaport üzerine İMEİ Kaydı yapılması zorunluğu oluşmuştur. Kaçak olarak ülkeye sokulan telefonların önüne geçmek amacıyla başlatılan bu uygulama genel olarak aşağıdaki şartlar üzerinden yapılmaktadır.
Pasaport üzerine İMEİ Kaydı yapılmayarak başka telefonların İMEİ Numaralarını yeni telefona eklemek koşulu ile Yasal Olmayan yollardan da İMEİ Düzenlemesi yapılabilir.
Ama bu şekilde yapılan işlemlerde birkaç ay içerisinde tekrar İMEİ Sorunu yaşamanız mümkündür. Yasal manada en garanti yok Pasaport Üzerine İMEİ Kaydı yaptırmaktır

İMEİ Kaydı Hakkında Sık Sorulan Sorular
Yurtdışından gelen cihazım kapandı. İMEİ Kayıt İşlemini yaptırdım. Cihazım kaç günde açılır?
Cihazın açılma süresi ortalama 5 İş Günüdür. Yani 1 hafta içerisinde telefonunuz açılacaktır. Bu süreç Abone Merkezinin sizden aldığı evrakları TK’ya ulaştırması sonrasında başlar. Evraklar geç giderse süreç 15 güne kadar çıkabilir. Cihazınızın açılıp açılmadığını öğrenmek için cihazınız açık ise kapatıp yeniden açmanız gerekir.
Yurtdışından getirdiğim telefonun Faturası yok. Kayıt işlemi yaptırabilir miyim?
Cihazınızın Faturası sorgulanmamaktadır. Kutusu, Faturası gibi ürünlere ihtiyacınız yoktur. Cihazınızın İMEİ Numarasının olması yeterli olacaktır.
Cihaz benim ancak Pasaport başkasının. Sorun olur mu?
Hayır. Sorun olmaz. Kayıt yaptırabilirsiniz.
Kayıt işlemi başka yerde yapılacak. Cihazın orada olması gerekiyor mu?
Kayıt İşlemi için Pasaport ve Pasaport Sahibinin bayide olması yeterlidir. Ayrıca yeni sisteme göre Vergi Dairesinden alınan Formunda kişinin yanında olması gerekmektedir. Telefon yanınızda değilse İMEİ Kodunu kayıt işleminin yapılacağı noktaya bildirmeniz yeterli olacaktır. Cihazın fiziksel olarak orada olması gerekmez.
İmei Kayıt İşlem Ücreti ne kadardır?
Bu bayilerin kar marjına göre değişmektedir. Ancak Min. 5 TL olmak kaydı ile 10 – 20 – 30 TL gibi rakamlar alınabilmektedir. Kayıt işlemini ARA BAYİLERDEN yaptırmanız durumunda maliyet artacaktır. ANA BAYİLERDEN işlem yaptırmanız daha uygun olacaktır. Buna ek olarak 15 Haziran 2012 tarihinden itibaren 100 TL Harç Ödemesi alınmaya başlanmıştır. Detaylara üstte bulunan bilgilendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.
İMEİ Kaydı Başkasının Pasaportuna Olursa Benim Avantajım – Dezavantajım Ne Olur?
Eğer kişiyi tanımıyorsanız Pasaport Kaydı yaptırmayın derim. Çünkü 3 gün sonra benim bilgim dışında yapılmış, Hattım çalındı, Kaybettim gibi gerekçeler ile TK’dan kayıt sildirme işlemi yapılabilir. Kişiyi tanımadığınız için mağdur olursunuz. En güveniliri Kendi Pasaportunuz yada bir yakınınızın pasaportu ile işlem yaptırmanızdır.
Dışarıda 100 – 200 TL Kayıt Yaptıranlar Güvenilir midir?
Elbette ki güvenilir kişiler vardır. Ancak bu tarz işlere girmeniz sizin için ileride yeniden Kayıt gibi ek işlere neden olabilir. Tanımadığınız kişilerden fazla kayıt yaptırmayın.
Sitedeki yorumlara numara bırakanlarda bu konuda sadece emek harcandığı için onaylanmaktadır. Hiçbiri ile alakamız yoktur ve asla sorumluluk kabül etmiyoruz.
Yabancı Pasaport İle Kayıt Yaptırabilir miyim?
Elbette ki Yabancı Pasaport ile İMEİ Kaydı yaptırmanız mümkündür. Ancak bazı ara şartlar vardır. Öncelikle Yabancı Pasaport sahibinin TEK HAT Kullanma ve Belirli Bir Süreçte Telefonu açtırma gibi bir durumu vardır. Bayiden telefonu aktif ederken size bir hat verilecektir ve cihazınız sadece o hat ile kullanılabilecektir. Bunun yanında Yabancı Pasaport sahibi iseniz ve İkametgah sunamıyorsanız telefonunuz sadece 3-6 ay gibi süreçler içerisinde de aktif olabilir.
TK Tarafından Yetkilendirilmiş Cihaz Kayıt Bayileri Listesi
TK Tarafından yetki verilmiş Cihaz Kayıt Bürolarının listesi aşağıdaki gibidir. Bu noktalardan kayıt işlemi yaptırmanızda fayda vardır.
Turkcell Kayıt Noktaları
Avea Kayıt Noktaları
Vodafone Kayıt Noktaları