Zeytin yağı

Gsmkolik

Aktif Üye
Emekli Yönetici
VIP
Katılım
16 Ağu 2010
Mesajlar
1,217
Tepkime puanı
365
Puanları
51
Yaş
35
Konum
Adiyaman, Turkey
ZEYTİNYAĞI

Zeytin yagı faydaları ve
Tam zeytin zamanı şimdi onun için belki bilmeyenler vardır diye bir bilgi aktarmak istedim ...

Herkesin kafasını kurcalayan ZEYTİNYAĞI hakkında açıklama yapmak istedim. Çünkü şu an zeytinyağı almanın tam zamanı;

1.Resimlerde gördüğünüz yeşil renk olan yağ erken hasat dediğimiz yağ. Rengi genelde yeşil olur. Zeytin ağaçta olgunlaşmasını tamamlamıştır fakat daha kararmaya başlamadan ağaç üzerinden toplanır. Bu zeytin toplandıktan sonra üzerinden 4 saat geçmeden hemen sıkıma girer ve yağ çıkarılır. Zeytin bu haldeyken içindeki mineraller üst seviyedir. bolca klorofil içerir ancak bu yöntemde zeytinden çıkan yağ oranı az olduğundan maliyetlidir. sabahları kahvaltıda salatalarda ve birçok hastalıklarda kullanılır, maliyeti yüksek olduğundan satış fiyatı da yüksektir.

2.Filtresiz dediğimiz yağ taze yağdır. Şöyle ki zeytin toplanır biriktirilir sonra sıkıma gider ve sıkımdan sonra dinlendirilmeden ambalajlanır ve piyasaya sürülür. Aroması tadı mükemmeldir tek dez avantajı aslında bu dezavantaj değildir bence avantajdır dinlenmediği için rengi bulanıktır hafif tortuludur, zamanla tortusu dibe çökecektir. Her türlü yemeklerde salatalarda kahvaltıda rahatlıkla kullanılır ve ömrünüze ömür katar.

3. sıkımdan sonra dinlenme tanklarına alınıp dinlendirilen tortusu dibe çöktükten sonra veya filtre edildikten sonra satışa sunulan aroması kokusu her şeyi ile mükemmel doğanın insanlara sunduğu en güzel gıdadır. İster gıda olarak ister ilaç olarak her şeyde kullanabilirsiniz.

Sızma zeytinyağı zeytin toplandıktan sonra kırma ve parçalama ezme yöntemi ile zeytinden ayrıştırılması sonucu elde edilen yağdır. HİÇBİR KATKI MADDESİ VE KİMYASAL KULLANILMAZ...
 

Ekli dosyalar

  • FDEA076D-2C7C-4ABD-8B3E-08D209AF4746.jpeg
    FDEA076D-2C7C-4ABD-8B3E-08D209AF4746.jpeg
    380.1 KB · Görüntüleme: 1

Yeni konular

Üst Alt