Neler yeni

Blackberry 5.0 Cihaz Yazılımı Ön İnceleme / Beta

oğuz akkaya

Takipçi Üye
Katılım
8 Ocak 2012
Mesajlar
11
Bütün hafta yeni versiyonun ön incelemesini beklediniz. Seyahatlerim nedeni ile süreç biraz uzadı ancak ayrıntılı bir şekilde incekleme fırsatı buldum. Hemen inceleme sonuçlarına geçelim.
İlk bakışta önce çıkan özellikler;
1- Artık tüm mailleriniz Full HTML uyumlu. 4.6 versiyonda bazı maillerde html uyum sorunu yaşanıyordu. Bu sorun tamamen çözülmüş.
2- Maillerinizi daha rahat takip edebilmek için bayrak ekleme özelliği.


3- Adres defterindeki kayıtlara nickname ekleme özelliği.


4- Tüm ekranların menü seçeneklerinde yeni yazılım için RIM’e geri bildirim verebileceğimiz FeedBack ekranı.
5- Kişileştirilebilr ekran seçenekleri ile artık ana menüde bazı değişiklikler yapabiliyoruz. İndirdiğimiz dosyaların otomatik olarak nereye kurulması gerektiği bilgisini seçebiliyor, Duvar kağıdını kolay bir şekilde değiştirebiliyor, Tema seçeneklerine kolay ulaşım sağlanabiliyor, Simge sıralamasını sıfırlayabiliyoruz.6- Görselliği ve kullanım kolaylığını ön plana çıkarmış bir diğer özellikte, menülere çoktan seçmeli combobox’lar eklenmiş olması.

Bunların dışında yeni versiyona eklenen diğer özellikler,
• Resimler arasında trackball ile geçiş (hızlı tarama)
• Resim attachment’li maiilerde resim ön izleme
• Gelişmiş profil ayarları
• Maile harhangi bir attachment eklendiğinde dosyanın eklenme ilerlemesini gösterilmesi
• Her restart’tan sonra cihaz açılırken, açılma durumunu gösteren ilerleyen bar özelliği
• Ana menüde Hücre yayını sekmesi
• Ayrıntılı ve son derece güzel geliştirilmiş takvim seçenekleri. Davet eklentilerini görüp girişleri bir başkasına iletebiliyoruz. Hatırlatıcı uyarılarında da bazı değişiklikler yapıldığını görebiliyoruz. Ayrıca konferans çağrı bilgilerinide takvim kaydına girebiliyoruz.
• Google Gears desteği eklenmiş. Harici bir medya oynatıcısına olmadan uygulama içerisinden direkt video oynatma imkanı ve birtakım yeni AJAX formatlarına destek sağlanmış olması.

• Emailler, adres defteri veya messengerdaki adres bilgileri harita üzerinde işaretlenebiliyor. Bu özellik çok işe yarayacağını şimdiden belirteyim.
Genel olarak, kullanıcıyı düşünen güzel bir versiyon olduğunu (olacağını) söyleyebilirim. Bold kullanıcıları için çok önemli olan Şarj süresi konusunda da bazı geliştirmeler yapılmış. Şarj süresinde belirgin bir değişiklik gözlemlenebiliyor. Bununla birlikte, geliştirilmiş klasör ve ses yönetimi ile görsellik ve yapay zeka konularında da bazı geliştirmeler yapılmış.
Bunların dışında, yazılım beta sürüm olduğu için bazı uygulamalarda da uyum sorunu yaşanıyor.
Haritalar, Viigo, Facebook uygulamaları çalışmıyor.
WLM yüklü olmasına rağmen menüde gözükmüyor. İndirilmeye çalışıldığında sürüm uyuşmazlığı yaşanıyor.
BB Messenger yüklü olmasına rağmen menüde gözükmüyor. Aplication Loader aracılığı ile BB Messenger sürümünü düşürüldüğünde sorun çözülüyor. Messenger 5.0 uyumlu değil.
Şimdilik yeni versiyonu cihazlarına yüklememesini tavsiye ediyorum. Beta sürüm tamamen uygulama geliştiriciler için çıkarılmış diyebilirim. Blackberry özelliklerini tamamen sınırlandırdığı için eski versiyona hemen geçiş yapmanız mümkün.
Yeni versiyonun lansmanını bekleyelim derim.
Umarım, ön incelemeyi yaparken açık ve net olabilmişimdir. Tüm üyelerimize yardımcı olması ve bilgilenmesi dileği ile..
Teşekkürler.
 
Google ads alanı