iOS 5 BETA1 - GENEL BAŞLIK: Yenilikler, Sorunlar, JailBreak Bilgilendirme ve Gerekli Linkler. (1 Viewer)

sayopa

Acemi Üye
Acemi Üye
Kayıtlı Kullanıcı

KISA TANITIM

Genel olarak iOS5 ile gelen yenilikleri ve düzenlemeleri test ettikçe görüp paylaşmak istedim. Keynote'ta Apple tarafından duyurulan temel özellikler için açılan detaylı tanıtımlar için değerli üyelerimiz tarafından hazırlanan linkler de mevcut aşağıdaki listede.
200+ özellik içeren iOS5'i kullanmayı sürdürdükçe listeyi güncellemeye de devam edeceğim.

Resmi orijinal boyutunda (1024x321px ve 312KB) görmek için tıklayınız.

Ayrıca mevcut Beta1 versiyonunda karşılaştığım hataları, sorunları ve eksiklikleri de aşağıda listeliyorum. Bu başlıklar da sürekli güncellenecektir. Sizlerin de eklemeleri olursa sevinirim arkadaşlar. Onları da ilk mesaja ekleyebiliriz böylelikle.

Merak eden ya da UDID bulup kurmak isteyen arkadaşlar için aydınlatıcı olmasını umuyorum. Ayrıca UDID'lerimizin de hakkını vermiş oluruz bu geribildirimlerle

GEREKLİ LİNKLER

• UDID kaydınız varsa iTunes 10.5 ve iOS5 Beta1 yüklemek için .
  • UDID kayıtsız aktivizasyonla ilgili bilgiler için .(yukardaki linkten iTunes ve iOS5'i indirebilirsiniz)
  • iOS5 Beta1 için RedSn0w 0.9.8b1 TETHERED JailBreak için . (Sadece MAC içindir. Pek çok sorun bulunmaktadır. Bu mesajın son kısmını okumadan JB yapmayın)

YENİLİKLER
  • kurulum, yedekleme özellikleri,
  • Bildirim ayarları,
  • Gelen mesajlarda uyarılarda LED flaş kullanımı,
  • Kilit ekranından direkt Kamera moduna geçiş butonu,
  • Standart olarak gelen Emoji'ler,
  • Reminders (Location servis'le entegre kullanım),
  • Aynı mailleri sürekli indirme Bug'ı ortadan kalkmış mail app.,
  • iCloud yedekleme,
  • ,
  • Sisteme Entegre ,
  • Sync esnasında telefonu kullanabilme özelliği,
  • Newstand ile gazete dergi abonelikleri,
  • ,
  • (inanılmaz zekice ve pratik tasarlanmış ve SMS'e entegre edilmiş),
  • Yeni GameCenter,
  • GPS destekli havadurumu bilgisi + widget'ı + saatlik hava durumu bilgisi,
  • Arama kayıtlarının tek tek silinebilmesi,
  • FaceTime'a iPhone4'te mail hesapları da ekleyebilme default callerID seçimi,
  • Kamera'nın ses tuşlarıyla çekim yapabilmesi,
  • Photo Edit,
  • (mesaj geldiğinde led flsh'ın yanması gibi özellikler)
  • ,
  • Safari Reading List özelliği,
  • Yatay kullanıma açılmış takvim uygulaması,
  • AirPlay için eklenen Mirror özelliği,
  • Network Printing desteği,
  • Sonunda aktifleştirilecek MT Gestures özelliği,
  • Telefonu sessiz konumdayken, sesini açtığımızda artık ses seviyesinide görebiliyoruz (KeeReeM),
  • Kamera özelliklerinde Izgara seçeneği ile daha düz ve simetrik fotoğraflar çekme imkanı (yankee),
  • Kamera ekranındayken ekranı sağa çekersek ( sayfa değiştirmek gibi yaparak) direk film rulosuna geçiş oluyor (yankee),
  • Notifications'taki hava durumunu sağa ya da sola çekince haftalık görünüme geçiyor
    Yeni buldum
  • ,
şu an aklıma gelen ve hoşuma giden yeniliklerden sadece bir kaçı..

SORUNLAR
  • Safari çok yavaşlamış. Bazı linklere 3-4 kere basmak gerekiyor açılması için. Sayfaları büyültüp küçültmek resmen eziyet oluyor bazı zamanlarda (örneğin bizim forumun full sürümü),
  • İlk Kurulumda: Açılıştaki WiFi seçiminde şirket ağları gibi login pencereli WiFi'lere bağlanmıyor. Bu yüzden de devamında kurulumda sorun çıkıyor.. 3G ile işlem yapamıyorum WiFi bağlı gördüğü ama login olamadığım için
  • İlk Kurulumda: Start Over diyip kurulumu baştan alma seçeneği çalışmıyor!
  • Sync yaparken bazen şebeke gidiyor (Vodafone)
  • WiFi'ye bağlanıyor ama settings'te yanına tik koymuyor bazen, bağlanmadı sanıyor insan
  • ScreenShotlar PC'de çifter çifter gözüküyor.
  • Sinyal gitmesi benim de basima geldi bir kac kez durduk yere.
  • Daha ciddi bir sorun var, bir kac arama sırasında guvensiz bir network uzerindesiniz konusmalarınız dinleneiblir diye bir popup cikiyor. Karsi tarafin sesi kesik kesik geliyor bu sirada tel'de gorusmek mumkun olmuyor. Deli oluyordum :s
  • Bluetooth Kulaklık (Aliph Jawbone) duzgun calismiyor. Aramayi cevapladim ama ne ses geliyor ne ses gidiyor.. Son arananı arama fonksiyonu calismadi,
  • Editledıgınız fotolarda "Farklı kaydet" seçeneği göremedim. Direkt Orjinalin üstüne kaydediyor ki hoş bir durum değil,
  • Music eğer hiç mp3'ünüz yoksa açtıktan sonra donup kalıyor,
  • LockScreen'de ya da MultiTasking'te yine hiç MP3 yokken play'e basarsanız StatusBar'da play ikonu çıkıyor ve yok olmuyor teli tekrar açıp kapayana kadar,
  • PUSH Notificationlar iOS4'teki gibi tek bir butonla toptan kapatıp açılamıyor sanırsam ki, felaket bir eziyet bu. Tek tek tüm appler icin kapatıp geri açmak gerekiyor sonra,
  • FaceTime tel no için etkinleşmiyor hemen,
  • 1970yılından unknown boş mesaj gözüktü SMS'te durduk yere
  • GameCenter cokup atiyor arkadas listesinde hızla kaydırma yapınca,
  • iMessage'da kendinize attığınız mesajlar gitti diyor ama ulasmiyor/gelmiyor,
  • Reminders Yavas calisiyor, takvimde not bulunan gunler gosterilmiyor, location seceneginde haritadan hedef secme yok, yakinlik ayari lazim,
  • Klavye formlarda bazen dogru tusa basmiyor. Atıyorum r'ye basmama rağmen ya sağı ya solundaki tuşa basıyor. parmağı kaydırarak seçmeye çalışsam da o tuşu atlıyor hiç yokmuş gibi,
  • DropBox location servislerine ulasamayip cokuyor,
  • Program icinden yeni mesajlari temizlesek de bazen notificationsta kaliyor, onlari da ayri silmek gerekiyor,
  • LockInfo'daki gibi notifications'tan silinince seçime bağlı olarak app'in badge'inin de kalkması özelliği eklense iyi olur,
  • Kilit ekranında direkt notifications temizleme yok, illaki teli açıp oraya girmek derekiyor,
  • 3% Sarj kalmisken teli kapatinca sarja baglamadan geri acilmiyor,
  • Standart sms'i mms olarak atti,
  • iCloud'ta son backup zamani gibi dinamik guncellenen bilgiler o kisimdan cikip tekrar girmeden guncellenmiyor,
  • Sertifika kaydeden WiFi baglantilarinda sikinti cikiyor. Manuel kaydettiginiz sertifikayi gormuyor, kendi kaydettigini de sadece 1kez kullaniyor. Tekrar baglanmak icin silip yenilemek gerekiyor,
  • Gelen aramayı Power tuşuna çift tıklayıp reddedince arayanın isminin altında 00:00 çıkıp kayboluyor sanki aç kapa yapmışsınız gibi,
  • Cevapsız aramaları notifications'tan slide yapıp geri aradığınızda dahi telefon simgesinin üzerinden badge kaybaolmuyor okundu/görüldü olarak algılamıyor cevapsızı,
  • WiFi bağlantısında sorun yaşanıyor (EjLover,Anchen,Anchen,yankee),
  • Bazı kullanıcılarda ortaya çıkan ısınma sorunu,
  • Mesaj attıktan sonra doğal olarak bakiye bilgilsi geliyor, kapat dedikten sonra ekran kararıyor. Kilitleyip tekrar açmak gerekiyor (KeeReeM),
  • Telefona girildiğinde bazı zamanlarda önce son görüşme ekranı geliyor daha sonra normal ekrana geçiyor (KeeReeM),
  • Tuşlar kilitliyken gelen arama bittikten sonra. normal telefonun menü için kilidini açtığınız zaman, arama başarısız oldu ekranı tarzında az önce yapılmış olan aramanın kalıntısı kalıyor ekranda (fteoman),
  • Duvarkağıtlarına girilmiyor (yankee),
  • iPod menüsünden videolara ulaşamıyoruz artık. iPod Touch'lardaki gibi iPod ve Video olarak iki ayrı program var (yankee),
  • AppStore İndir butonu sorunu (fteoman),
  • Apstore Purchased kısmında ''Not on This iPhone'''da bu iPhone'daki uygulamaların da gözükmesi (ejlover, fteoman),
  • Eski mobileme hesabı ile iCloud hesabının birleşmemesi (iCloud için yeni hesap alınca yedekleme yapmaya çalıştı, ama yapamadı) (fteoman),
  • iCloud hesabı için alan satın alınamama, en azından şimdilik gibi görünüyor (fteoman),
  • ipod uzerinden muzik dinlerken gelen aramaya cevap vermeye ya da muzik dinlerken arama yapmaya calisirsam telefon kendini resetliyor bastan basliyor (thejanissary),
iTunes çok sıkıntılı. Bi dolu hata aldım ve donmalar oluyor :s AppStore'a bağlanamadım pek çok denemede..

JB BİLGİLENDİRME (Redsn0w 0.9.8b1)
Resmi orijinal boyutunda (1280x480px ve 985KB) görmek için tıklayınız.
  • ,
  • ,
  • Fotoğraf albümü kullanılmaz hale geliyor,
  • SBSettings kurduğunuzda reboot'tan sonra cihaz Elma'da kalabiliyor,
  • SBSettings çalışıyor ama aktivator ayarlarda gözükmüyor ve MultiTasking'in çalışmasını engelliyor (MT çalışmıyor diyen arkadaşlar bu sorun Activator'dan kaynaklanıyor),
  • Activator nedeni ile Notification'ları sürklediğinizde açılan programı kapatırsanız respring atıyor cihaz ve safeMode'a alıyor,
  • iColud Backup yapamıyor JB sonrasında!
  • Clock Hide çalışmıyor,
  • Programların büyük çoğunluğu henüz uyumsuz. Tecrübesiz kullanıcıların JB'ten şu aşamada uzak durmasını tavsiye ediyorum,

Sizlerden gelen bilgilendirmeler ve benim yeni gözüme çarpanlarla konu sürekli güncellenecektir arkadaşlar. Yenilik, Sorunlar, bug'lar, JB'te sıkıntılar hepsini paylaşabilirsiniz.

Teşekkürler katkılarınız için.
NOT:ALINTIDIR.
ORJİNAL KONU :