iphone 5 ekranı kaç inç (1 Viewer)

cepusta

Acemi Üye
Acemi Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ben merak ettim araştırdım bazı şeyler merak edenler okuyabilir

beklendiği gibi 16:9 oranında, 4 inç'lik bir dokunmatik ekranla geliyor. Peki iPhone 5'in ekranın başka hangi özellikleri var; yeni ekran iPhone 4/4S'dekinden farklı mı?

iPhone 5'in 4 inç'lik "Retina" ekranı, aynı iPhone 4 ve 4S'de olduğu gibi inç başına 326 piksel yoğunluğuna sahip ve 1136x640 çözünürlüğünde çalışıyor. Ekranın daha uzun olması sayesinde uygulama simgelerinde beşinci bir sıra gösterilebiliyor. Apple, Mail gibi kendi geliştirdiği yazılımları da yeni ekranı değerlendirecek şekilde güncellemiş. Ancak üçüncü parti uygulamalar eski çözünürlüklerinde çalıştıklarından ekranın kenarlarında siyah boşluklar görünüyor. Dolayısıyla uygulama geliştiricilerinin kodlarını iPhone 5 için güncellemeleri gerekiyor.

Apple'ın ekran üzerindeki bir katmanı azaltması, dokunmatik sensörleri cam panele entegre etmesi ise ekranı görüntü açısından daha iyi ve daha ince bir hale getiriyor. Ekranın renk karşıtlığı da Apple'a göre geliştirilmiş. Ekranın ince yapısı sayesinde iPhone 5 daha ince bir yapıya kavuşuyor.

iPhone 5'in ekran çözünürlüğü, bazı rakiplerini geçmese de piksel yoğunluğu olarak en yüksek PPI'yi sunan ceplerden biri.

Gsmkolik

İphone Destek
Genel Moderatör
Usta Üye
iphone 5 in ekranı diger iphonelere göre geniş ve daha hafif bir yapıya sahip şimdiye kadar samsung en ince ekranı yapıyordu fakat iphone 5 in ekranı samsungu kıskandırır iphone nin vazgeçilmez ekran hassasiyeti bir de incelikle buluşunca cok ilgi çekici bir hal alıyor