Leaked Işletim Sistemi Versiyonları Ve Resmi Versiyonlar Arasındaki Farklar (1 Viewer)

d4rkpi0n

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bazen gerek bizim sitemizde gerekse farklı sitelerde BlackBerry cihazınızın işletim sisteminin yeni versiyonlarını leaked (resmi olmayan) versiyon başlığı altında görmektesiniz. Kullanıcılardan gelen farklı sorular neticesinde bu konu hakkında biraz detaylı bilgi paylaşmak istiyoruz.
Bildiğiniz üzere BlackBerry akıllı telefonunuzu aldığınızda üzerinde belirli bir işletim sistemi versiyonu ile gelmekte. Siz cihazınızı aldıktan sonra BlackBerry bu işletim sisteminin versiyonlarını geliştirerek yeni ek özellikler veya hatalardan arındırma işlemlerini tamamlıyor ve yeni versiyonlar çıktıkca cihazınızı satın aldığınız operatör sizleri bilgilendiriyor.
Buradaki önemli konu her gsm operatörü cihazı kendi onayladığı versiyon ile satışa sunuyor ve daha sonra gelecek olan yeni güncellemelerinde kendi onayladığı versiyonunu sitesinden kullanıcılara sunuyor. Dolayısıyla sizin kendi operatörünüzden indireceğiniz işletim sistemi resmi versiyon olarak adlandırılmakta.
Buna ilaveten farklı gsm operatörleri sizin cihazınızla ilgili daha yeni versiyonları onaylamış olabilirler, veya RIM tarafından beta aşamasındaki henüz piyasaya sunulmamış olan bir versiyonu bazı kişiler internet üzerinden paylaşıma açmaktalar. Bu tür sürümlere ise leaked versiyon (resmi olmayan versiyon) denmektedir. Dolayısıyla leaked versiyonlar hem beta aşamasında olduğundan hemde operatörünüz tarafında onaylanmadığından bazı hatalar içerebilme olasılığına sahiptir.
Tüm bunlara rağmen hep yeni versiyona sahip olmak isteyen BlackBerry kullanıcıları ve tutkunları ise anında bu leaked versiyonları takip etmekte be cihazlarına uygulamaktalar.