Nokia E7: Geniş ve Detaylı İnceleme! (1 Viewer)

d4rkpi0n

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Nokia’nın büyük ümitler bağladığı N8 modelinden sonra tanıttığı Symbian^3 işletim sistemli yeni akıllısı Nokia E7 ile ilgili ön plana çıkan özellikleri sizler için bir başlık altında toparladık. Duruşu, şıklığı ve işletim sistemi ile birlikte kardeşi Nokia N8’i andıran cihazın satış rakamlarının şimdilerden milyonları geçmesi bekleniliyor. Henüz satışa sunulmayan ve 2010 yılının üçüncü çeyreğinde satışa sunulacağı tahmin ediliyor. Nokia E7 isimli cihazın ön plana çıkan teknik özellikleri ve görsel resimlerine haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

( Çeşitli açılardan, Nokia E7! )

Not: Nokia N8 ile ilgili diğer başlıkları, haberimizin sağ üst köşesindeki sayfalama sisteminde bulabilirsiniz.

[BREAK=İşletim Sistemi ve Uygulamalar]

Symbian’ın dokunmatik ekranlı mobil cihazlar için geliştirdiği en başarılı işletim sistemi olan Symbian^3 açık kaynak kodlu yapısı ile birlikte dikkatleri üzerine çekiyor. Nokia cihaz kullanıcılarının alışık olduğu bu mobil arayüzünün yanı sıra, mobil cihaz; Mail for Exchange, IBM Lotus Notes Traveler, Quickoffice dynamic premium, Adobe PDF reader, F-Secure Anti-theft for Mobile, Ovi Maps with free GPS navigation yazılımları ile birlikte geliyor. Ev Ekranı olarak tanımlanan ara yüzdeki kısa yollarında oldukça başarılı olduğuna değinmemizde fayda var.

( Symbian^3 işletim sisteminin arayüzü! )

[BREAK=Kamera]

8.0 Megapiksel çözünürlüğünde bir kamera içeren cihaz, 3264x2448 piksel kalitesinde fotoğraf oluşturabiliyor. Ayrıca dijital zoom özelliği ile birlikte oldukça profesyonel bir yakınlaştırma desteği sunan cihaz, otomatik netleme, flaş desteğini de bünyesinde barındırıyor. Cihazın ön yüzünde ise 3G ağı üzerinden görüntülü görüşme özelliğini kullanacak olanlar için bir VGA çözünürlüğünde kamera sunuluyor. Son olarak ise Nokia E7’nin kamerası; 720p çözünürlüğünde saniyede 25 kare H.264, MPEG-4 formatında video kaydı olanağı sunuyor.

( Oldukça profesyonel bir kamera! )

[BREAK=Ekran]

4.0 inç genişliğindeki ekranı sayesinde, internette doyasıya bir sörf deneyimi ve sanki LCD televizyonlarda bir film izler gibi video izlemenizi sağlayan cihaz, 360 x 640 piksel (nHD) çözünürlüğüne sahip. Kapasitif, Multi-Touch ve AMOLED teknolojisi ile birlikte güç tüketimini en düşük seviyeye çeken cihaz ile birlikte, Symbian^3 işletim sisteminin daha profesyonel görüldüğünü de hatırlatmamızda fayda var.

( Nokia E7'den, profesyonel görünüm! )

[BREAK=Port ve Bağlantı Seçenekleri]

USB On-the-Go teknolojiyleyse taşınabilir cihazların birbirine bağlanmasını sağlayan cihaz, Wi-Fi bağlantı seçeneği ile birlikte kablosuz ağlar üzerinden internet bağlantısı gerçekleştirmenize de olanak sunuyor. Entegre GPS, A-GPS alıcılarına sahip olan cihaz, Bluetooth v3.0 teknolojisi sayesinde çok hızlı bir veri aktarımı gerçekleştirebiliyor.

( HDMI portuda unutulmamış! )

Yapacağınız uçuşlarda uçuş modu ile telefonunuzun açık kalmasını sağlayan teknolojiyi içeren cihaz, GSM/EDGE 850/900/1800/1900, WCDMA 850/900/1700/1900/2100 ağlarını desteklerken bu ağlara otomatik geçiş yapmanızı da olanak sağlıyor.

[BREAK=Boyutlar ve Kapasite]

123.7 mm uzunluğa, 64.4 mm ene ve 13.6 mm kalınlığına sahip olan cihaz oldukça şık bir görünüme sahip. 16 Gigabayt kapasitesindeki dahili hafızası ile birlikte dikkatleri üzerine çeken cihaz, MicroSD kart yuvası desteği ile birlikte kapasite boyutunu 32 Gigabayt daha arttırmanıza da olanak sağlıyor. Ayrıca cihazın profesyonel işlemcisi ile birlikte, 64 Gigabayt kapasitesindeki MicroSD kartları bile çalıştırabileceği söyleniyor.

( Oldukça şık bir tasarım! )

[BREAK=İşlemci ve Batarya]
ARM 11 isimli bir işlemciye sahip olan cihazın işlemcisi ise 680 MHz hızında görev üstleniyor ve Symbian^3 işletim sistemi ile birlikte oldukça profesyonel olarak çalışabiliyor. Nokia’nın geliştirdiği BL-4D isimli 1200 mAh gücündeki bir bataryaya yer verilen cihazda, kardeşlerine göre oldukça üstün bir özellikte güç yönetimi sunulmuş. GSM üzerinden 720 dakika konuşma süresi sunan cihaz, WCDMA üzerinden ise 350 dakika dolaylarında bir görüşme süresi sunuyor. Maksimum seviyede 6 saat video izleyebileceğiniz cihazda, 3 saat 20 dakikalık bir video görüntüleme olanağı ve 50 saat dolaylarında müzik dinleme zevki sunuluyor.