Windows Phone 7′li, Nokia’lar geliyor (1 Viewer)

Byaras™

Kurucu Admin
Staff member
Admin
WebMaster
Uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden ve Nokia’nın yol haritasını değiştirmesi beklenilen Nokia-Microsoft işbirliği bugün yapılan lansman ile <nobr>birlikte</nobr> kamuoyuna lanse edildi. Yüksek performanslı mobil cihazlar üretmesine rağmen rakiplerinin gerisinde kalan ve sadece 2009 ile 2010 yılı arasında %10.52’lik bir pazar payını kayıp etti. Son günlerde bu kayıplar nedeniyle krize girme aşamasına gelen Nokia <nobr>yazılım</nobr> devi Microsoft ile stratejik ortaklığa girişti.
Geliştiricisi olduğu Symbian ve MeeGo işletim sistemlerine desteğini sürdürecek olan Nokia, Windows Phone 7 işletim sistemine odaklanırken önümüzdeki ay içerisinde birçok Windows 7 işletim sistemini baz alan <nobr>modellerin</nobr> de lansmanını gerçekleştirecek.
Nokia – Microsoft işbirliğinde ele alınan başlıklarsa şöyle;
• Ortak bir yol haritasına sahip olması beklenilen iki firma geleceğin <nobr>mobil</nobr> cihazlarının altına imza atacak,
• Microsoft adCenter arama reklam servisi sunulacak olan Bing motoru, Nokia’nın yazılım ve cihazlarında ön plana çıkartılacak,
• Çekirdeğini Nokia Maps uygulamasının oluşturacağı Microsoft Haritalama – Bing Maps hizmetleri sunulacak,
• Nokia Ovi Store ve Microsoft Marketplace arasında entegre sağlanacak,
• Nokia’nın Windows Phone telefonları için Microsoft uygulama geliştirme kitleri sunulacak,